Foto: Privatna arhiva

Vojni analitičar Aleksandar Radić boravio je na jugu Libana 2013. u ratnoj zoni koja je pod kontrolom Ujedinjenih nacija.

On u razgovoru za Nova.rs kaže da boravak u tom delu zemlje nije prijatan, jer paravojna organizacija Hezbolah drži sve konce u rukama.

Pročitajte još:

„Hezbolah je jako dobro organizovan, duboko inkorporiran u sistem i vojsku. Njihov vojni stil podseća na Vijetnam, tehnika i uniforme su iz perioda Vijetnamskog rata. Osim toga, imaju vrlo razvijen obaveštajni rad, tako da svi ljudi oko vas kada ste tamo, zapravo su saradnici službe. Oni prikupljaju podatke, sve se vidi o svakoj poseti sa strane. Na jugu Libana, ispod reke Litani, brzo shvatite da Hezbolah svuda ima oči“, priča Radić, koji je fotografije sa terena napravio u bazama UN.

Na tom jugu je, kaže, zabranjeno je napraviti bilo kakvu fotografiju mobilnim telefonom, dok pripadnici UN ne smeju da se slikaju van baza.

Foto: Privatna arhiva

„Postoji pravilo pod kojim uslovima i gde mogu to da učine onako za uspomenu. Reakcija je radikalna za svakog ko se ne pridržava ovog pravila. Svako vas vidi i svako vas gleda, to ne može ni da se poredi sa društvom kao što je naše“, navodi naš sagovornik, ističući da je u Sidonu morao da se fotografiše pred libanskim organima bezbednosti.

Teško do dokaza

Komentarišući stravičnu eksploziju koja je juče razorila lučki deo Bejruta i odnela najmanje stotinu života, Radić poručuje da će biti veoma teško pribaviti dokaze kod ovakve eksplozije.

Foto: Privatna arhiva

„Teško će se u uslovima u kojima se Liban nalazi uopšte sprovesti korektna istraga. Treba uzeti u obzir složenost libanskih etničkih i političkih odnosa. To je država koja funkcioniše po ključu, u kojoj se političke dužnosti smenjuju među hrišćanima, sunitima i šiitima. Sve to stvara situaciju da, ako već imate teoriju zavere, bolje je za vas da o tome ćutite“, smatra Radić, dodajući da se svaka reč o ovoj tragediji mora izmeriti pažljivo.

On nam na veoma slikovitom primeru prenosi svu brutalnost pripadnika Hezbolaha.

Foto: NABIL ISMAIL / AFP / Profimedia

„Ta organizacija ne dozvoljava da se pije pivo. U Sidonu su duž obale sve kafiće upozorili da nema posluživanja piva. Jednom su ih upozorili na to i ko god nije poslušao, sledila mu je kazna – eksplozija lokala. Niko se posle toga ne izjašnjava o tome ko je to uradio. Bila je eksplozija i tačka, tu se završava sva istraga“, objašnjava Radić.

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar