Protest u Poljskoj zbog preminule trudnice Izabele Foto:EPA-EFE/LESZEK SZYMANSKI

Vest da je tridesetogodišnja žena, identifikovana kao Izabela, preminula 22. septembra ove godine u bolnici u južnoj Poljskoj, jer su lekari zbog strogog Zakona o abortusu i straha od posledica prekida trudnoće, umesto carskog reza čekali da fetus umre pre nego što su joj pomogli, izazvala je revolt žena ne samo u svetu nego i u Srbiji. Zgrožene takvim stavom jedne države i lekara u 21. veku, one su pružile punu podršku Poljacima koji su večeras izašli na ulice u nekoliko gradova.

Iza, preminula žena je bila u 22. nedelji trudnoće kada je prebačena u bolnicu u Pščini, malom južnom gradu u blizini Katovica, nedaleko od granice sa Češkom. Njenom fetusu je nedostajala amnionska tečnost i lekari su čekali da fetus umre. Kada je snimak pokazao da je fetus mrtav, lekari u bolnici odlučili su da urade carski rez, ali je Izabelino srce stalo na putu do operacione sale i ona je umrla uprkos naporima da je reanimiraju.

Inače, abortus je u Poljskoj dozvoljen samo u slučajevima kada je trudnoća posledica silovanja, nastala iz incestnog odnosa ili kada ugrožava zdravlje i život majke.

Smrt ove mlade majke, koju je advokat njene porodice Jolanta Budzovska, povezala sa strogim Zakonom o abortusu, izazvala je proteste u nekoliko poljskih gradova, ali i ljutite reakcije žena na društvenim mrežama širom sveta. Mnoge od nih solidarisale su se sa ženama iz Poljske.

Mnoge žene iz Srbije, kritikujući stroga zakonska ograničenja u Poljskoj u kojoj je abortus skoro potpuno zabranjen, pružile su podršku Poljakinjama koje su revoltirane ponašanjem svoje države večeras izašle na ulicu.

„Ovo je horor koji je omogućila crkva, poljske vlasti i svi zatucani mozgovi koji su podržali zakon koji zabranjuje abortus. Užas! Bukvalno užas najstrašniji!“, napisala je Marija Antić, novinarka N1.

„I tako je, u 21. veku, abortus zabranjen jer je, jel’ da, ubistvo, ali je ubistvo trudnice nečinjenjem, uz blagoslov crkve, sasvim u redu. Nadam se da će neko najzad reagovati i spasiti žene u Poljskoj“, iznela je svoj stav na tivteru korisnica ove društvene mreže.

Neke su ukazale i da „živimo u najgorem od svih svetova“.

„Uvijek imajte na umu ove posvećene katolike koji ubijaju žene kroz strikne anti-abortus zakone kad pomislite kakva je legenda papa Franjo koji je namijenjen zapadnom tržištu“, prokomentarisala je jedna tviterašica.

Jedna tviterašica je napomenula da je verovali ili ne, „ova Poljakinja ubijena u skladu sa zakonom“ i primetila da se to ne može desiti nijednom muškarcu.

Bilo je kritika i na račun lekara i njihove humane profesije koja je ovoga puta zatajila.

Podsećamo, u oktobru prošle godine uprkos strogim sanitarnim merama i zabrani okupljanja više od 10 ljudi, na trgove i ulice gradova širom Poljske izašle su desetine hiljada Poljakinja da protestuju protiv odluke Ustavnog suda da se zabrani abortus trudnicama koje bi rodile bebu sa teškim deformitetima i oboljenjima i tako gotovo potpuno zabrani u zemlji veštački prekid trudnoće.

Vladajući poljski konzervativci Jaroslava Kačinjskog pokušavali su da ukinu potpuno pravo ženama na veštački prekid trudnoće pooštravajući zakon koji je posle mučnih debata donet kao nacionalni kompromis otkako su došli na vlast 2015. ali su se uvek povlačili pred protestima stotina hiljada Poljakinja na ulicama. U oktobru prošle godine Ustavni sud Poljske odlučio je da će prekid trudnoće zbog fetalnih abnormalnosti biti nelegalan. Prema novom zakonu, abortus je dozvoljen samo u slučajevima silovanja, incesta i kada je majčin život ugrožen. Stupanje ovog zakona na snagu krajem januara ove godine ponovo je izveo hiljade Poljakinja u Varšavi, Krakovu, Katovicama i još nekoliko desetina gradova širom Poljske na ulice, a proteste su podržali političari opozicije, kao i šef Evropske narodne partije, bivši predsednik Evropskog saveta i nekadašnji poljski premijer Donald Tusk.

 

****

BONUS VIDEO: Pravo na abortus: Željko Vasić I Mima Fazlagić

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

 

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare