Vendi Šerman Foto: EPA/JEON HEON-KYUN

Vendi Šerman, zamenica američkog državnog sekretara, poznata pod nadimkom "Srebrna lisica" posrednik je u pregovorima između Rusije i Sjedinjenih Država. Na stolu je osetljiva tema - situacija na ukrajinskoj granici. SAD i NATO strahuju da bi Rusija mogla da napadne Ukrajinu, a mnogi kao slamsku spasa vide upravo Šermanovu.

Američki zvaničnici nadaju se da će Šerman, jedna od najmoćnijih diplomata na svetu, uspeti da smiri tenzije, koje su dostigle svoj vrhunac poslednjih nedelja.

Pročitajte još:

Amerika tvrdi da je ruski predsednik Vladimir Putin rasporedio oko 100.000 ruskih vojnika blizu granice sa Ukrajinom i da se sprema za invaziju na tu zemlju. Iz Moskve to demantuju, ali ruske vlasti jesu razmestile vojsku na nekoliko strateških tačaka na granici sa Ukrajinom, čak redovno održavaju vojne vežbe u tom području. Poslednja takva vežba počela je juče na vojnim poligonima u Voronješkoj, Belgorodskoj, Brjanskoj i Smolenskoj oblasti.

Dosadašnji tok pregovora nije dao rezultat. Rusija i dalje traži od NATO-a garancije da će njeni zahtevi (prvenstveno da Ukrajina i Gruzija neće postati članice Severne Alijanse) biti ispunjeni, što druga strana nije voljna da pruži. Iako ne spore pregovaračke sposobnosti Vendi Šerman, analitičari kažu da će razgovori sa Rusijom biti izuzetno naporni i naglašavaju da će joj biti potrebni svi diplomatski trikovi koje može da iskoristi kako bi postigla svoj cilj – izbegavanje velikog rata u Evropi.

Šerman ima mnogo iskustva kada je reč o sličnim svetskim krizama. Žena poznata po oštroj retorici, tokom mandata američkog predsednika Bila Klintona, učestvovala je u pregovorima sa Severnom Korejom čiji je cilj bio da se zaustave napori Pjongjanga da naprave nuklearno oružje.

Nadimak „Srebrna lisica“

Preuzela je i vođstvo u pregovorima američkog tima sa Iranom 2011. godine o nuklearnom sporazumu, kada je na poziciji prvog čoveka SAD bio Barak Obama. Ona je bila ta koja je izdejstvovala 2015. godine istorijski sporazum između Irana i SAD, Velike Britanije, Francuske, Kine, Rusije i Nemačke – P5+1.

Vendi Šerman Foto: EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Tada je od Iranaca dobila nadimak „srebrna lisica“ – zbog boje kose, ali i lukavog pristupanja pregovorima. Njene kolege iz Stejt departmenta prihvatile su taj nadimak oberučke, a tokom pregovora su nosile majice na kojima je pisalo „srebrna lisica”.

Često naglašava da to što je žena joj nije predstavljalo prepreku u pregovaračkoj sobi, iako Islamska Republika Iran ima stroga pravila o interakciji između muškaraca i žena.

„Kada sam sedela preko puta Iranaca, oni su me gledali kao predstavnika SAD“, rekla je ona.

Oni koji su sarađivali sa njom gledaju je sa divljenjem, ponekad i dozom straha.

„Ona je brza i veoma moćna“, kaže Džejms Džefri, bivši američki ambasador u Turskoj koji je dobro upućen u diplomatski rad Vendi Šerman.

Svoje diplomatske veštine razvila je na neobičan način: nakon studija socijalnog rada na Univerzitetu Merilend pomagala je deci u Baltimoru kojoj je bilo potrebno starateljstvo. Radeći ovaj posao, tokom 1980-ih, postala je frustrirana birokratski teškim i komplikovanim naporima da spase zlostavljanu decu, pa je postala vođa udruženja koje je imalo za cilj da promeni sistem. Nedugo zatim, angažovana je kao direktorka državne kancelarije za zaštitu dece. Nekoliko godina kasnije, pridružila se Klintonovoj administraciji, postavši prva žena podsekretar za politička pitanja, piše BBC.

BONUS VIDEO: Ukrajinci u rovovima čekaju ishod pregovora

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram