Nemačka je pristala da podrži inicijativu za uvođenje embarga na ruski uranijum, piše Politiko pozivajući se na diplomatske izvore. Kako je Nemačka do sada odbijala da uvede teže sankcije Rusiji upravo zbog uvoza energenata iz te zemlje, ovo bi moglo da predstavlja prekretnicu u odnosima EU i Rusije, ali i veliki udarac za rusku ekonomiju.
Ukoliko čelnici Unije odluče da uvedu embargo na ruski uranijum, to bi pogodilo kako postojeće reaktore koje je izgradila Rusija, tako i nove nuklearne projekte koje sprovodi Rosatom u zapadnoj Evropi.
Diplomate sa kojima je razgovarao Politiko kažu da se o embargu na ruske energente razgovaralo na sastanku ambasadora EU sa članovima Evropske komisije ranije ove nedelje, pri čemu su Poljska i baltičke zemlje insistirale da uvođenju embarga.
„Ambasador Nemačke je nedavno saopštio novu poziciju Berlina, rekavši da Nemci podržavaju postupno ukidanje nafte, a ne samo ograničenje cene i zabranu ruskog uranijuma“, rekao je jedan diplomata EU.
Činjenica da je Nemačka, ekonomska sila EU, sada uključena u ovaj proces, deluje kao da će on konačno biti sproveden.
„Za Nemce, Austrijance i druge je važno da EU u potpunosti smanji svoju energetsku zavisnost od Rusije. To uključuje i zabranu uvoza ruskog nuklearnog goriva“, rekao je diplomata za Politiko.
Evropska komisija radi na formiranju šestog paketa sankcija Rusiji, uključujući potencijalne mere usmerene na naftu. Očekuje se da će se o detaljima razgovarati sa zemljama EU u narednim danima, jer evropske vlade nastoje da pojačaju pritisak na Vladimira Putina.
Međutim, bilo koji potez protiv ruskih energenata neće proći bez posledica za Evropu. Iz tog razloga, Nemačka je do sada bila najveći protivnik oštrih postupaka protiv Rusije, iz bojazni da bi Vladimir Putin mogao da potpuno obustavi isporuku gasa u Evropu.
Nemačka je, inače, najveći uvoznik ruskog gasa, a Putin je nedavno odlučio da obustavi isporuku energenata u Poljsku i Bugarsku jer su te zemlje odbile da plaćaju gas u rubljama.
Sva dešavanja iz Ukrajine možete pratiti u našem blogu uživo.
BONUS VIDEO Cena ruskog „njet“, kako će Bugarska preživeti bez ruskog gasa?
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: