Istraživači u Tokiju razvijaju vakcinu protiv koronavirusa koja se smatra "vakcinom iz snova" i koja nudi doživotnu efikasnost, to bi moglo da promeni situaciju u borbi protiv koronavirusa koja je ulazi u treću godinu, prenosi The Japan Times.
U vreme kada se čini da će većini vakcina protiv koronavirusa biti potrebna periodično pojačavanje zbog pada nivoa antitela kod primaoca, stvaranje vakcine sa doživotnom efikasnošću moglo i dovesti do ogromnih finansijskih ušteda na globalnom nivou i moglo bi dati prednost u borbi protiv koronavirusa, kojim je do sada u svetu zaraženo 270 miliona ljudi i koji je odneo više od 5 miliona života.
Ubrzo nakon što je pandemija počela 2020. godine, Mičinori Kohera, istraživač emeritus na tokijskom Metropoliten institutu za medicinske nauke zapitao se da li je moguće razviti vakcinu zasnovanu na isprobanoj i testiranoj vakcini protiv malih boginja – koja je pomogla svetu da iskoreni smrtonosnu bolest.
Virus koji se koristi u vakcini malih boginja je tema na kojoj je radio više od tri decenije, a Kohara iz prve ruke zna koliko značajna može biti vakcinacija koja pruža snažu zaštitu za život, prenosi The Japan Times.
Tako je u aprilu 2020. godine Kohara u saradnji sa Nacionalim instituom za infektivne bolesti, počeo da razvija rekombinantni virus vakcinacije koji sadrži spajk potein virusa koji izaziva kovid-19. Izabrali su nepatogeni soj varijante virusa vakcinaije pod nazivom DIs, koji funkcioniše kao izuzetno efikasan i bezbedan virusni vektor za isporuku SARS-CoV-2 spajk gen.
Dok su RNA vakcine protiv virusa korona korona koje su razvile kompanije Fajzer i Moderna bile uspešne u prevenciji teških bolesti i smrti, neutrališuća antitela značajno padaju tokom šest meseci nakon vakcinacije, što čini pojačivače neophodnim – posebno protiv omikron varijante.
Nasuprot tome, vakcinacija koju Kohara predvodi može proizvesti moćna neutrališuća antitela u roku od nedelju dana od inokulacije i izazvati jači ćelijski imunitet od bilo koje vakcine, kaže on. To bi bilo značajno jer se čini da nijedna od trenutno dostupnih vakcina protiv koronavirusa ne nudi dugoročnu zaštitu.
Japanski proizvođač lekova Nobelpharma Co. planira da sprovede prvu i drugu fazu kliničkih ispitivanja Koharine vakcine do početka 2023. U studiji će učestvovati od 150 do 200 dobrovoljaca, uključujući i one koji su preležali infekciju, kao i one potpuno vakcinisane. Ako se potvrde učinkovitost i sigurnost, završna faza kliničkog ispitivanja trebala bi započeti odmah nakon toga, a komercijalizacija vakcine zacrtana je najranije za 2024. godinu, prenosi Jutarnji list.
BONUS VIDEO: Omikron – Novi soj pred vratima
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare