Predsednik Sjedinjenih Država Džo Bajden nije uspeo da ubedi senatora Džo Mančina da podrži njegov predlog zakona vredan 1,75 biliona dolara koji bi bio usmeren na smanjivanje rizika od katastrofa i pitanja infrastrukture. Kao razlog protivljanja navodi da bi zakon doprineo inflaciji u SAD. Međutim, mnogo je verovatnije da ga od ekonomske situacije više brine njegov džep, koji bi mogao da ostane prazan, jer bi ovim zakonom čista energija postala finansijski konkurentnija, što je suportno interesima kompanija za proizvodnju uglja iz Zapadne Virdžinije, za koju Mančin lobira.
Verzija zakona koju je prošlog meseca usvojio Predstavnički dom predviđa da se 555 milijardi dolara obezbedi za obnovljive izvore energije, poput energije vetra i sunca, nasuprot favoriziovanju fosilnih goriva, u koje spada i ugalj, što je protivno Mančinovim interesima.
Mančinu ovo nije prvi put da obara zakon. Isto je uradio 2010. kada se protivio zakonu o klimatskim promenama predsednika Baraka Obame, sabotirajući odredbu “Izgraditi bolje“ koja bi nametnula stroge kazne za elektroprivrede koji nastave da sagorevaju ugalj i prirodni gas.
Na Mančinovu nesreću, klimatske promene 11 godina kasnije ponovo su u fokusu javnosti. Novi zakon uključivao bi paket poreskih kredita kojima bi čista energija bila finansijski konkurentnija, i, shodno tome, ugalj ispao iz igre.
U svoju odbranu, senator je rekao kako je ovo prosto jedan dalekosežan zakon kojim se menja pregršt kategorija, pa on zbog toga ne može da ga podrži, piše Njujork Tajms.
Deranged lunatic derails president’s plan to spend trillions of dollars the US doesn’t have#BidenBorderCrisis #Bidenflation #Debt #Manchin #ManchinDoesntCare #ManchinHurtsAmericans #ManchinIsATraitor https://t.co/4ClNkHShF2
— CBC Alternate Headline News (@CBCAltHeadlines) December 21, 2021
„Njime se menja ceo poreski zakonik i celokupna energetska politika za našu zemlju”, rekao je.
Milion dolara dobio prošle godine
Inače, ugalj i gas Zapadne Virdžinije, kao i politike osmišljene da zaustave njihovo sagorevanje, oduvek su imali posebno mesto u politici Mančina. Veruje se da je posredovao prodaji otpadnog uglja iz napuštenih rudnika u elektranu u državi koja izuzetno zagađuje. Procenjue se da je prošle godine zaradio između 500.000 i milion. Kompanija Enersistems, čija je vrednost između milion i pet miliona dolara, isporučila je senatoru 492.000 dolara u vidu dividendi, kamata i poslovnih prihoda u 2020. godini.Dobio je i više donacija za kampanju od naftih komnanija.
Ono što je šokiralo ostale senatore, jeste to što se Mančin nekoliko dana pre glasanja ponašao kao da će popustiti i glasati za zakon.
„Svi prethodni razgovori bili su u skladu sa tim da on nije želeo da kažnjava fosilna goriva, ali da je u redu postići čistu energiju. Nismo mislili da će glasati protiv“, rekao je jedan od senatora.
„Kongresom kruže glasine da je Mančin dao protivponudu Beloj kući prošle nedelje je uključivala smanjene poreske odredbe vezane za klimu“, kaže zvaničnik Kongresa upoznat sa tim.
Bad Santa… @TheBuffaloNews #JoeManchin https://t.co/BN0qcXIxhl pic.twitter.com/sMX9vE0wZs
— Adam Zyglis (@adamzyglis) November 2, 2021
Ali izvan okvira, ostala su nerešena pitanja, kao što je naknada za proizvođače nafte i gasa koji emituju metan, snažan gas staklene bašte. Mančin je u ponedeljak pomenuo poreske olakšice za električna vozila, za koja je rekao da ne bi trebalo da budu dostupne porodicama sa višim prihodima.
Kris Hamilton, predsednik Udruženja za ugalj Zapadne Virdžinije, rekao je da je preneo Mančinu da će poreski krediti za čistu energiju biti smrtna presuda za državnu industriju uglja.
„Krediti koji su bili u predlogu zakona doveli bi do potpunog izmeštanja proizvodnje uglja u relativno kratkom vremenskom periodu“, rekao je Hamilton.
Mančin kaže da će zbog novog zakona nestati struja u SAD
Inače, prema nezvaničnim podacima još od oktobra, dokumenti trgovinske organizacije industrije uglja, počeli su da kruže među članovima Kongresa, uključujući Mančina.
Analize su tvrdile da bi poreski krediti za obnovljive izvore energije bili gubljenje novca poreskih obveznika i da će Kina „biti najveći pobednik“ u ekspanziji solarne energije u Sjedinjenim Državama koja je rezultat tih kredita.
Mančin je izrekao baš te argumente u nedelju kada je odbacio zakon. Upozorio je i da bi odredbe zakona o čistoj energiji mogle da izazovu široko rasprostranjene nestanke struje poput onih koje je Teksas pretrpeo u februaru i koje je Kalifornija pretrpela 2020.
— c lewis silberman (@silbecl) December 21, 2021
„Uložili smo milijarde dolara u čistu energiju kako bismo mogli da nastavimo da vodimo svet u smanjenju emisija kroz inovacije. Ali ako to činimo brzinom koja je brža nego što tehnologija ili tržišta dozvoljavaju, imaće katastrofalne posledice po američki narod, kakve smo videli u Teksasu i Kaliforniji u poslednje dve godine”, rekao je Mančin.
BONUS VIDEO: Ko je Džo Bajden
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: