Narodna skupština Republike Srpske je počela danas, a na dnevnom redu se našao i predlog za osnivanje visokog sudskog i tužilačkog veća ovog entiteta. Na ovakvo antidejtonsko delovanje reagovali su mnogi, a oglasio se i visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Kristija Šmit.
Na samom početku njegove izjave navodi se da je uspostava državnog Visokog sudskog i tužilačkog veća (VSTV) bila „ključna reforma utemeljena na konsenzusu“.
„Cilj je bio da se pravosuđe BiH modernizuje u skladu sa evropskim i međunarodnim standardima, ojača profesionalizam, transparentnost i efikasnost u okviru pravosuđa, te unapredi nepristrasno, nezavisno i delotvorno provođenje pravde u celoj zemlji“, rekao je on.
Ističe da su država BiH i oba entiteta u martu 2004. godine doneli jednoglasnu odluku o uspostavi jedinstvenog VSTV-a za BiH, te da NSRS krši taj dogovor.
„Ofanzivno usvajanje odluke o drugom telu, visokom sudskom i tužilačkom veću Republike Srpske, predstavlja kršenje ovog sporazuma. Time se ugrožava uticaj pravosuđa i primat koji ima vladavina prava. Profesionalno pravosuđe, u kojem nema političkih pritisaka i uticaja, ima ključnu ulogu za razvoj pravednog i demokratskog društva i preko je potrebno za ostvarenje težnji BiH da postane deo Evropske unije“, naveo je on.
Na kraju, visoki predstavnik zaključuje da će o ovom pitanju i njegovim posledicama razgovarati sa ambasadorima Upravnog odbora Vieća za provedbu mira.
Ukoliko NSRS usvoji 10. tačku dnevnog reda koja se odnosi na entitetski VSTV, to u praksi znači da državni VSTV na prostoru entiteta RS ne bi imao nikakvu vlast i ovlaštenja.
Uoči sednice stigli su pozivi iz Vašingtona i Brisela poslanicima da ne razmatraju ovaj Nacrt zakona, a danas su reagovali na to i mnogi političari i zvaničnici iz Federacije BiH.
Bonus video: Dodik o vojsci u BiH
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: