U Sloveniji je u prethodna 24 sata od 7.003 testirane osobe koronavirus potvrđen kod 2.139, a 38 je umrlo od posledica bolesti KOVID-19 koju izaziva taj virus, saopštila je danas Vlada u Ljubljani.
Udeo pozitivnih rezultata među testiranim povećao se na 30,54 odsto u odnosu na prethodni dan, kada je iznosio 26,42 odsto. Prema podacima Ministarstva zdravlja, ukupan broj potvrđenih infekcija je prvi put od početka epidemije premašio 90.000 i iznosi 90.075, od čega je aktivnih 20.738 slučajeva.
U bolnicama su 1.304 obolela, 47 više nego prethodnog dana, a na odeljenjima intenzivne nege 190, 10 više nego u utorak. S novim smrtnim slučajevima u poslednja 24 sata, ukupan broj umrlih od početka epidemije porastao je na 1.900.
Vladin portparol za KOVID-19 Jelko Kacin je danas rekao da je „situacija ozbiljna“, ali da optimizam uliva to što se broj novih infekcija smanjivao nedeljno, kao i to što se na oko 17.000 ljudi odazvalo na jučerašnji poziv Vlade da posebnim obrascem potvrde da žele da se vakcinišu protiv KOVID-19, čim vakcina bude dostupna.
Vlada bi danas ponovo trebalo da odluči kako da obuzda drugi talas epidemije, jer dugotrajna „blokada“ nije donela očekivane rezultate.
Sadašnja situacija izaziva kontroverzu među epidemiolozima i u Vladi, jer je zatvaranje na snazi više od mesec i po, ali premijer Janez Janša se još nije izjasnio.
U vreme donošenja odluke o tome bilo objavljeno je da je to privremeno, na dve nedelje, da bi se epidemija smirila do Božića i život vratio u „novu normalu“.
Iako je pre nekoliko dana najavljeno moguće ublažavanje ograničenja za neke uslužne delatnosti, sada se neki zalažu za zaoštravanje.
Ministar zdravlja Tomaž Gantar rekao je juče da je jedini izlaz zatvaranje svih „nebitnih“ ekonomskih sektora i nagovestio svoju ostavku ako Vlada bude ignorisala njegov predlog.
Zaoštravanju mera se oštro protive ministar ekonomije i potpredsednik vlade Zdravko Počivalšek i vodeći predstavnici privrede.
Počivalšek tvrdi da je samo potrebna nova strategija poštovanja mera, dok bi zatvaranje „nebitnog“ štetilo privredi koja je ove godine izgubila pola milijarde evra zbog pandemije. Uz to bi, kako smatra, prerađivačka industrija zbog zaoštravanja mera izgubila konkurentnost u izvozu i ostala bez nekih poslova.
Uslužne delatnosti su takođe protiv zatvaranja, tvrdeći i da sadašnje mere znače indirektno podsticanje „rada na crno“.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: