Vrhovni sud Slovačke danas je doneo odluku da poveća kaznu zatvora sa 23 na 25 godina za bivšeg vojnika Miroslava Marčeka osuđenog za ubistvo novinara Jana Kucijaka i njegove verenice i biznismena Petera Molnara, prenosi TASR. Ova presuda žalbenog suda konačna je i na nju se više ne može uložiti žalba, potvrdila je portparolka suda Aleksandra Vazanova.
Vrhovni sud je odlučio da Marčeku, koji se izjasnio krivim, neće biti omogućeno smanjenje kazne, a pitanje je bilo da li će biti osuđen na kaznu od 25 godina zatvora ili na doživotnu zatvorsku kaznu.
Iako psiholozi tvrde da je nemoguće resocijalizovati Marčeka, bilo je potrebno uzeti u obzir činjenicu da je osuđeni sarađivao sa pripadnicima organa reda nakon hapšenja, naveo je tužilac.
Specijalni kazneni sud u Penzioku kod Bratislave osudio je Marčeka na 23 godine zatvora u aprilu ove godine. Sud je uzeo u obzir činjenicu da je optuženi priznao krivicu, da je sarađivao sa policijom nakon hapšenja i da je rekao da se kaje zbog ubistava.
Međutim, javni tužilac je uložio žalbu na presudu, tvrdeći da uslovi za vanredno smanjenje kazne nisu ispunjeni.
Marček nije bio prisutan kada je presuda izrečena jer je dao pristanak da se ročišta održavaju u njegovom odsustvu.
Bivši vojnik Miroslav Marček priznao je da je 2018. godine ubio istraživačkog novinara Jana Kucijaka i njegovu verenicu Martinu Kušnirovu, kao i da je 2016. godine ubio biznismena Petera Molnara.
Zločin, koji je šokirao Slovačku, doveo je do pada vlade, ostavke šefa policije i direktora Nacionalne agencije za kriminal.
Istraživački novinar Kucijak objavio je više od desetak članaka o preduzetniku Marianu Kočneru. U članku objavljenom neposredno pre ubistva Kucijak je optužio Kočnera da je umešan u šemu varanja na porezima, a uspeo je da dokaže da je Kočner na nezakonit način zaradio milione evra.
Kucijak je postao poznat po otkrićima o utaji poreza i mnogobrojnim prevarama poslovnih ljudi povezanih s vladajućom strankom zemlje Smer.
Takođe je pisao o povezanosti slovačkih državljana s italijanskom mafijaškom organizacijom Ndrangeta.
Izveštaj objavljen nakon njegove smrti o mogućim vezama između italijanskih mafijaških klanova i slovačkih državnih službenika pokrenuo je masovne proteste protiv korupcije i doveo do ostavke tadašnje vlade.
Kočner je više puta opovrgnuo da je naredio i platio Kucijakovo ubistvo. U septembru je oslobođen krivice za taj zločin.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
—