"Iako mi je ostala još jedna godina mandata i postoje brojni izazovi koje treba da ispunim, ipak sam odlučio da odstupim sa mesta premijera", vidno potresen rekao je Abe, najdugovečniji premijer Japana, na današnjoj konferenciji za štampu održanoj u Tokiju.
Šinzo Abe, podneo je ostavku zbog zdravstvenih problema.
„Želim da se izvinim građanima Japana. Oprostite mi što neću moći više da vas vodim i da izvršavam svoje dužnosti tokom pandemije koronavirusa.“
Abe, inače, pati od kolitisa, neizlečive zapaljenske bolesti creva, što je i razlog njegove iznenadne ostavke. U ponedeljak je Abe primljen u Univerzitetsku bolnicu Keio u Tokiju, a to je drugi put da je završio u bolnici za nedelju dana, prenosi CNN.
„Skoro osam godina uspevao sam da kontrolišem svoju hroničnu bolest. Međutim, ove godine, u junu na redovnoj kontroli, pokazali su se znakovi pogoršanja“, rekao je.
„Doneo sam odluku da prestanem da radim kao premijer“, rekao je Abe.
„Moram se boriti protiv bolesti i moram se lečiti.“
Abeova ostavka izazvala je haos na tržištu u Japanu.
Japanski referentni indeks Nikei pao je u petak za 1,4 odsto nakon ove vesti. U početku je pad bio za više od 2 odsto. Japanski jen, tradicionalno utočište sigurne valute, porastao je međutim za 0,3 odsto u odnosu na američki dolar. Nakon njegove prethodne ostavke još 2007. godine, Abe je ponovo izabran 2012. Od tada je bio dominantna sila u japanskoj politici, a osvojio je treći mandat 2017. i četvrti 2019., uprkos brojnim skandalima i sve većoj popularnosti.
Pod Abeom je Liberalno-demokratska stranka (LDP) takođe doživela veliki uspeh, profitirajući od svoje dugoročne rivalske Demokratske stranke, koja se 2017. godine podelila na dva dela. Abe je rekao da će ostati na vlasti dok se ne izabere naslednik.
Kada je Abe izabran za drugi mandat 2012. godine, Japan je bio u ekonomskom zaleđu nakon decenija stagnacije. On je ubrzo pokrenuo eksperiment poznat kao „Abenomics“, koji je obuhvatao tri takozvane strelice – ogroman novčani podsticaj, povećane vladine troškove i strukturne reforme – a njegovi saveznici zaslužni su za oživljavanje ekonomije zemlje i jačanje poverenja potrošača i investitora.
„Japan više nije Japan prošlosti“, rekao je Abe u januaru 2020.
„Uspeli smo u potpunosti da se probijemo kroz ‘zid ostavke’ “.
Međutim, svaki uspeh „Abenomicsa“ bio je u velikoj meri izbegavanje nastavka pada nego što je podstakao procvat, a treća najveća svetska ekonomija ipak je ostala ranjiva, ali je Japan uspeo da izbegne dublju recesiju kada je koronavirus pogodio zemlju ove godine.
Glavni faktor koji je mučio Abea za vreme njegovog mandata bilo je i brzo starenje stanovništva u zemlji. Više od trećine stanovništva Japana ima preko 65 godina, a zemlja je 2019. zabeležila novi rekordno nizak natalitet. Demografski pad zemlje znači da će sve veći broj radnika podržati starije stanovništvo kome je potrebna zdravstvena zaštita i penzija.
Abe je ukazao na potrebu za reformama radnog stila, nazivajući žene „najniže iskorišćenim resursom“ i obećao da će poboljšati rodnu zastupljenost. Kritičari kažu da Abe nije uspeo da reši rodni jaz u zemlji, ni da reši pitanja koja sprečavaju žene da učestvuju u ekonomiji.
I na diplomatskom frontu su Abeova dostignuća pomešana. Negovao je čvrste veze s Vašingtonom – tradicionalnim saveznikom Tokija – i pokušao da izgradi lični odnos s predsednikom SAD-a Donaldom Trampom, putujući u Njujork kako bi ga upoznao još dok je Barak Obama bio na vlasti.
Snažno je podržao Trampovu čvrstu liniju prema Severnoj Koreji, a njegove lične veze s Trampom smatraju se jednim od glavnih razloga zašto je Japan izbegao trgovinski rat sa SAD-om.
Zaostavština Drugog svetskog rata, tokom koje je carska japanska vojska napala svoje susede i počinila ratne zločine, dugo je trovala odnose u istočnoj Aziji. Mnogi u regionu, ali i u samom Japanu bili su neprijateljski raspoloženi prema Abeovoj želji da napiše posleratni pacifistički ustav u zemlji kako bi omogućio Tokiju slobodan put da izgradi japansku vojsku i uključi se u prekomorske operacije.
Jedno od glavnih dostignuća Abea, bilo je obezbeđivanje Olimpijskih igara u Tokiju 2020., ali uspeh je onemogućila pandemija koronavirusa, zbog koje je takmičenje odloženo za 2021. godinu. Prvobitna nespremnost za odustajanje od Igara delimično je i zaslužna za loš odgovor Japana na pandemiju koronavirusa, koji je pogodio zemlju početkom 2020. a i dalje izaziva probleme, a starije stanovništvo je u posebnom riziku. Abe je međutim danas naglasio da će Japan kao zemlja domaćin morati da ispuni svoju odgovornost.
„Moj naslednik će nastaviti da ispunjava tu odgovornost usko sarađujući sa organizatorima“.
Abe je rođen 21. septembra 1954. godine u Tokiju u uglednoj političkoj porodici. Njegov deda i ujak obavljali su funkcije premijera, a otac mu je bivši generalni sekretar LDP-a.
Studirao je politiku na tokijskom univerzitetu Seiki i univerzitetu Južna Kalifornija.
Bio je pomoćnik ministra spoljnih poslova, a 1993. prvi put izabran je u Predstavnički dom, a imao je 38 godina. Abe je 2003. postao generalni sekretar LDP-a, a četiri godine kasnije predsednik stranke i premijer Japana.
Njegov prvi mandat bio je narušen kontroverzama i pogoršanjem zdravlja, a on je odstupio sa mesta vođe stranke i premijera 2007. godine, da bi se na kraju vratio na obe pozicije 2012. godine.
Abe se oženio Akiejem Macucaki, 1987. Par nema dece. Kao prva dama, Akie Abe bila je veoma uključena u politiku, povremeno privlačeći skandale i vidljivo se nije slagala sa suprugom, posebno u socijalnim pitanjima.
Brojni svetski lideri pohvalili su Abea nakon što je u petak objavio svoju ostavku.
Premijer Velike Britanije Boris Džonson napisao je na Tviteru da je „postigao sjajne stvari kao premijer Japana“, dodavši:
„Hvala Vam na svim godinama služenja i želim vam dobro zdravlje“.
.@AbeShinzo has achieved great things as PM of Japan – for his country and the world. Under his stewardship the UK-Japan relationship has gone from strength to strength in trade, defence and our cultural links. Thank you for all your years of service and I wish you good health.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) August 28, 2020
Australijski premijer Skot Morison dodao je da je Abe „pravi prijatelj Australije“, nazivajući ga „čovekom od integriteta i mudrosti“.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare