Socijalno distanciranje koje nam je doneo virus korona, fizički nas je udaljilo od prijatelja, kolega, roditelja, ali nas je približilo partnerima. Mnogi očekuju da će se devet meseci posle pandemije i ukidanja karantina u svetu desiti pravi "bejbi bum", zbog parova koji su sada danonoćno usmereni jedni na druge. Ipak, stručnjaci upozoravaju, da koliko god nam se činilo romantično, ovo nije dobro vreme za pravljenje potomstva.
Iako će se mnogi sigurno „dati na posao“ i prizvati rode za devet meseci, doktorka Rene Velenstain, specijalista ginekologije iz Njujorka, upozorava da svi koji razmišljaju o trudnoći u periodu pandemije koronavirusa, bi trebalo da se posavetuju sa svojim lekarom, prenosi CNN.
„Apsolutno ne savetujem parove da u neposrednoj budućnosti planiraju potomstvo zbog mnogo nesigurnosti koje se vrte oko virusa Covid-19. Posebno što je pandemija jako stresna, što može izazvati i prekid menstrualnog ciklusa, a samim tim onemogućiti začeće“ objašnjava dr Velenstain.
Postoji čitav niz faktora rizika, a za žene koje su već trudne, svaki odlazak u bolnicu tokom pandemije je rizičan.
„Ne zna se da li bolest može da utiče na plod, i na dete. Takođe kada se beba rodi, znamo da joj od tog trenutka preti opasnost od nosilaca virusa sa kojima lako može doći u kontakt“ kaže doktorka.
Iako još uvek nismo sigurni, čini se da se po dostupnim preliminarnim ispitivanjima, koronavirus ipak ne prenosi u trudnoći sa majke na dete.
Studija koja je nedavno objavljena u časopisu „JAMA Pediatrics“ fokusirala se na 33 trudnice koje su bile zaražene koronavirusom. Pokazalo je da su u prvoj nedelji začeća samo troje novorođenčadi bili pozitivni na koronu.
Stručnjaci međutim veruju da su se te bebe zarazile čim su rođene, a ne dok su bile u matericama svojih majki.
„Kako su sva novorođenčad testirana, amnionska tečnost i krv iz pupčane vrpce na Covid-19 bila je negativna na koronu, što je dokaz da se virus ne prenosi sa majke na plod preko placente“, izjavio je dr Andrev Vitelav, profesor neonatalne medicine na Univerzitetu u Bristolu.
Ipak, lekari brinu da bi majka mogla svoje dete izložiti virusu nakon rođenja.
Doktorka Leana Ven, bivša komesarka za zdravlje u Baltimoru, rekla je za CNN da se plaši da se ne zarazi, zbog zdravlja i života bebe koju nosi u stomaku.
„Skoro sam u 39. nedelji i prolazim noćnu moru kad razmišljam o mogućnosti da bih mogla da se zarazim koronom i da na porođaju moram da nosim masku na licu, a da se moje novorođenče rodi bolesno“, kaže dr Ven, „Kod nodorođenčeta bi korona izazvala ozbiljne komplikacije jer nema razvijen imuni sistem. Znam za toliko drugih trudnica koje strepe. Budući da je Covid-19 respiratorni virus, ako bi se mama samo zakašljala, a onda tom rukom u koju je kašljala dodirnula bebu, mogla bi na taj način da zarazi svoje novorođenče.“
Još je prerano za bilo kakve prognoze što se tiče nataliteta. Ne znamo koliko dugo će ova pandemija da traje, niti kakvi su dugoročni efekti na mlade ili kolika će biti globalna ekonomska recesija.
Ipak, kroz istoriju je zabeležen porast nataliteta nakon nekih tragedija, kao na primer istorijska generacija „bejbi buma“, desila se u Americi u periodu odmah posle Drugog svetskog rata između 1946. i 1964. godine.
Stručnjaci ukazuju na mnoge uzroke, ali generalno se slažu da su nakon pada Velike depresije i Drugog svetskog rata parovi smatrali da je realnije odgajati decu u relativno mirnom i ekonomskom prosperitetu posle rata.
Iako stručnjaci kažu da bi koronavirus mogla dovesti do kratkoročnog pada nataliteta, analize pokazuju da bi se stopa nataliteta mogla ponovo podići u narednih pet godina.
„Nekoliko meseci nakon što se ova situacija završi, videćete neke nove trudnice“ zaključuje dr Velenstein.