Administracija predsednika Džoa Bajdena traži načine za uspostavljanje komunikacije sa sirijskim pobunjeničkim grupama koje su svrgnule predsednika Bašara al Asada. Vašington se obraća regionalnim partnerima poput Turske kako bi pomogli u pokretanju neformalne diplomatije.
Na brifingu Stejt departmenta, portparol Metju Miler izjavio je da SAD ima različite kanale za komunikaciju sa više sirijskih grupa, uključujući i one koje su ranije proglašene terorističkim organizacijama.
„U prethodnih nekoliko dana intenzivirali smo te razgovore. Sam državni sekretar je bio uključen u pregovore sa zemljama koje imaju uticaj u Siriji i nastavićemo sa tim naporima“, rekao je Miler.
Vlade iz regiona, kao i one sa Zapada, pokušavaju da uspostave kontakt sa vodećom sirijskom pobunjeničkom frakcijom Hajat Tahrir al-Šam (HTS), koja je nekada bila saveznik Al-Kaide. HTS je proglašen terorističkom organizacijom od strane SAD-a, Evropske unije, Turske i Ujedinjenih nacija.
Državni sekretar SAD-a Entoni Blinken telefonski je razgovarao sa regionalnim liderima, uključujući turskog ministra spoljnih poslova Hakana Fidana, sa kojim je razgovarao dva puta u poslednja četiri dana, otkrio je Miler.
Turska ima vojne snage u severozapadnoj Siriji i pruža podršku nekim pobunjeničkim grupama, iako HTS zvanično smatra terorističkom organizacijom.
Na pitanje novinara da li Sjedinjene Države razmatraju saradnju sa liderom HTS-a, Ahmedom al-Šarom, poznatijim kao Abu Muhamed al-Golani, Miler nije dao jasan odgovor, ali nije ni odbacio tu mogućnost. „Smatramo da možemo komunicirati, direktno ili indirektno, sa svim relevantnim stranama“, rekao je Miler.
Sjedinjene Države su 2013. proglasile Golanija teroristom, tvrdeći da ga je Al-Kaida u Iraku imenovala za vođu s ciljem svrgavanja Asadovog režima i uspostavljanja islamskog šerijatskog zakona u Siriji. Tadašnji Nusra front, prethodnik HTS-a, bio je odgovoran za brojne samoubilačke napade u kojima su stradali civili, a grupa je bila poznata po ekstremnoj sektaškoj ideologiji.
Tokom poslednje decenije, HTS je pokušao da popravi svoj imidž, uspostavljajući kvazi-državu sa sedištem u Idlibu, gde je, prema stručnjacima, ubirao poreze od lokalnog stanovništva i komercijalnih aktivnosti.
„HTS trenutno govori ispravne stvari, ali prerano je donositi zaključke o tome kako će se situacija u Siriji razvijati“, izjavio je visoki američki zvaničnik novinarima u nedelju.
Američki specijalni izaslanik za pitanja talaca, Rodžer Karstens, takođe je boravio u regionu, konkretno u Bejrutu, u okviru intenzivnih napora da locira Ostina Taisa, američkog novinara koji je uhapšen u Siriji pre 12 godina.