Džon Bel, rukovodilac tima koji je razvio AstraZeneka vakcinu protiv korone, poručuje da je dosta neopravdanih kritika koje nanose štetu moralu u kompaniji.
Britansko-švajcarska farmaceutska kompanija AstraZeneka mogla bi da podigne cene svoje vakcine protiv kovida 19 i da napusti svoju odluku da od njega neće profitirati zbog napada koji na njen račun stižu iz Evropske unije, piše The Telegraph.
Kanadski imunolog i genetičar ser Džon Bel, profesor medicine na Univerzitetu u Oksfordu i rukovodilac naučnog tima koji je razvio vakcinu protiv kovida 19 Astrazeneka/Oksford, upozorava da neopravdane kritike vakcine nanose štetu moralu u kompaniji.
Bel je rekao da se AstraZeneki nikada nije odata počast zbog odluke da neće profitirati od vakcine i da bi napadi iz EU i zvaničnika poput francuskog predsednika Emanuela Makrona tu odluku mogli da dovedu u pitanje.
„Postoji trenutak u kojem bi AstraZeneka mogla da kaže – mora da se šalite, prestajemo (da naplaćujemo proizvodnu cenu) jer nam niko ne odaje počast zbog toga što radimo“, rekao je Bel.
„Pala je cena naše deonice. Nije porasla. Proizvodimo više vakcina od svih drugih. Ovo je bezbedna i efikasna vakcina, ali nikoga nije briga.“
Bel je rekao da su radnici AstraZeneke sve više frustrirani i ponmenuo druge komanije koje proizvode vakcine.
„Nemam ja problema s tim da ljudi zarađuju, ali za sve postoji vreme i mesto. Farmaceutska industrija nam govori da je super, da je spasla svet. Jeste, da, ali ste usput zaradili ogromne količine novca“, dodao je Bel.
Belov medijski istup dolazi nakon što su zaposleni u AstraZeneki među sobom raspravljali o tome treba li kompanija da svoju vakcinu naplaćuje više.
„AstraZeneka razvoj vakcine od samog početka tretira kao odgovor na globalnu krizu javnog zdravstva i nastavljamo da delujemo u tom duhu. Istrajni smo u nameri da što više zemalja ima pristup našoj vakcini i da tokom pandemije ne profitiramo od njega. Time podržavamo širok i pravedan pristup istome širomm sveta“, rekao je portparol AstraZeneke nakon Belovog istupa.
Uprkos tome što za njenom vakcinom vlada velika potražnja, kompanija se obavezala da će ga za vreme trajanja pandemije prodavati po proizvodnoj ceni.
Američka banka Morgan Stanley i švajcarska banka Credit Suisse tvrde da bi farmaceutske kompanije svake godine mogle da zarade više od 10 milijardi dolara ako bi razvijene zemlje vakcinu protiv kovida 19 nudile svojim stanovnicima koji se vakcinišu protiv gripa. Uprkos tome što je cena deonice AstraZeneke u poslednjih šest meseci pala za 16 odsto, jedan od njezinih većih deoničara rekao je da kompanija čini ispravnu stvar kada vakcinu prodaje po proizvodnoj ceni.
„Dobri su korporativni građani, pa su napadi na njihov račun nepristojni. Dobili su pohvale zbog svega. Verovatno će na periferni način na kraju zaraditi od vakcine“, rekao je taj deoničar.
Isti je, međutim, rekao da će kompanija izgubiti na kredibilitetu ako nastavi da brlja po analizama podataka.
Poverenje u AstraZeneku u Evropi palo je nakon što je nekoliko zemalja zbog izveštaja o stvaranju krvnih ugrušaka prestalo koristiti njenu vakcinu. Evropska agencija za lekove (EMA) tvrdi da je vakcina sigurno za korištenje i taj svoj stav je nedavno ponovila, što je podstaklo Francusku, Nemačku i druge zemlje da ponovo počnu da svoje stanovnike vakcinišu AstraZenekinom vakcinom.
Kompanija se, međutim, našla i na udaru kritika zbog broja doza AstraZenee vakcine kojima raspolažu zemlje Unije. Političari iz brojnih zemalja trpe konstantne kritike zbog sporih akcija vakcinacije. The Telegraph piše da je manje od 13 odsto stanovnika EU vakcinisano protiv kovida 19. Poređenja radi, gotovo 45 odsto Britanaca dobilo je vakcinu.
Evropski političari za tu razliku u vakcinisanima krive AstraZeneku i razmatraju uvođenje zabrana izvoza. Bivši predsednik Europske komisije Žan-Klod Junker rekao je da zvanični Brisel „previše pazi na troškove“ i da je „previše oprezan“ i da bi trebalo da se povuče iz „rata oko vakcina“ s Velikom Britanijom.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: