Gotovo potpuna zabrana abortusa u Poljskoj postavila je scenu za sukob aktivista okupljenih oko "Ženskog udarca" i konzervativne vladajuće koalicije u zemlji.
Ombudsman za ljudska prava, koji vodi jednu od retkih institucija u zemlji koja je nezavisna od vlade, ocenio je da je odluka da se ograniči pravi na abortus užasna vest za Poljakinje,
„Država želi da im dodatno ograniči prava, dovede živote u rizik i osudi ih na mučenje“, rekao je Adam Bodnar. „Ova odluka je potpuno suprtona načelima građanskog društva“, dodao je on.
Iako je poljski sud sporni zako doneo još u oktobru, zbog serije masovnih protesta, sprovođenje mizogenog zakona je odloženo na tri meseca. Više od 400.000 ljudi izašlo je na ulice poljskih gradova protestujući zbog odluke da se dozvoli prekid trudnoće samo u slučaju kada postoji rizik po zdravlje žene ili su u pitanju krivična dela poput incesta ili silovanja.
Ultrakonzervativni elementi unutar poljske vladajuće koalicije već duže vreme pokušavaju da učine legalan prekid trudnoće u ovoj većinski katoličkoj zemlji nemogućim, iako su istraživanja javnog mnjenja nedvosmisleno pokazala da Poljaci ne žele zabranu abortusa. Prethodni pokušaji da se promeni zakon zaustavljeni su masovnim protestima koji su u jednom trenutku uzdrmali vladu.
No, vlada se uz podršku moćne Crkve dosetila kako da promeni zakon „na mala vrata“. Okrenuli su se ustavnom sudu gde rade sudije koje je postavila vladajuća Stranka prava i pravde i zakon je juče formalno stupio na snagu.
Protest has been erupted in Poland over the roll back of the rights of abortion.
The government has imposed a nearly total ban on abortion including termination of pregnancies with fetal defects. @M_AndersonSF @SophieRunning @AngelaCrawley30pic.twitter.com/LV8yfFnJDm— The Venus Magazine (@TheVenusMagz) January 28, 2021
Sud je procenio da prekid trudnoće u slučaju da je „fetus teško ili nepovratno deformisan ili da postoji neizlečiva bolest koja ugrožava život fetusa“ nije u skladu sa Ustavom Poljske i celu priču prebacio na ravan da i nerođeno dete ima pravo na život. Zvaničnicima je takođe naređeno da koriste reči „dete“ i „majka“ kada govore o prekidu trudnoće umesto reči „fetus“ i „trudnica“.
Uprkos masovnim protestima, ispitivanju javnog mnjenja ali i upozorenjima boraca za ljudska prava i lekara da se teranjem žena da ilegalno pobace ili rode bolesno dete ugrožavaju prava i žena i te nesrećne dece, poljska vlast iskoristila je zamor od protesta ali i pandemiju koronavirusa i epidemiološke mere koje su na snazi i koje su umanjile masovnost protesta. Demonstranti su se i sinoć okupili u Varšavi i drugim gradovima, ali u mnogo manjem broju nego jesenas.
Di #Poland : Ribuan pengunjuk rasa turun ke jalan untuk memprotes penegakan larangan aborsi yang hampir total.#polandia #abortion pic.twitter.com/WhXwyYTbzV
— Anonymous News Indonesia (@anewsindonesia) January 28, 2021
Kako je najveća većina inače malog broja legalnih abortusa u Poljskoj poslednjih godina izvršena zbog nerazvijenosti i oštećenja fetusa, izmenom zakona o abortusu, legalan prekid trudnoće u ovoj evropskoj zemlji i članici EU, koja se nije oglasila ovim povodom, je praktično nemoguć.
„Ovo je užasan dan za žene i devojke u Poljskoj. Ova užasna presuda unazađuje reproduktivna i seksualna prava trudnica i ugrožava im zdravlje“, rekla je Ester Major iz Amnesti internešonela. „Solidarišemo se sa ženama i devojkama u Poljskoj i delimo sa njima njihov bes zbog ove okrutne odluke“, dodala je ona.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare