Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia,Jaap Arriens/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia,EPA-EFE/ANGELO CARCONI, VLADIMIR SMIRNOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Rusija tvrdi da je u današnjim napadima uništila PVO sisteme američke proizvodnje koji su bili razmešteni u okolini ukrajinske prestonice Kijeva. Istovremeno, Ukrajinske snage tvrde da je uništile šest moćnih ruskih raketa Kinžal. Kakvo oružje je u pitanju?

Ukoliko su prvi navodi tačni, to je prvi okršaj moćnog amerčkog oružja sa ruskim. Ukoliko je druga tvrdnja tačna, to je još jedan šamar ruskoj vojsci od početka rata. Pomenute ruske rakete su tokom prethodnih godina predstavljane kao ponos ruske vojne industrije, pa bi ova situacija mogla da bude veliki udarac za ruske snage.

Uporedili smo karakteriste oružja koje koriste dve zaraćene strane u Ukrajini.

Foto:AP Photo/Felipe Dana/Adrien Fillon / Zuma Press / Profimedia/Tanjug/AP Photo/LIBKOS/Vladimir Smirnov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Šta je raketni sistem Patriot?

Krajem prošle godine najavljeno je da će Ukrajina dobiti moćni američki Patriot. Sjedinjene Države su u decembru objavile da šalju raketne jedinice Patriot u Ukrajinu kako bi ojačale njenu odbranu od ruskog napada na njenu infrastrukturu.

Zvaničnik Bele kuće, koji je govorio anonimno, rekao je da će sistem protivvazdušne odbrane Patriot „biti ključno sredstvo za odbranu ukrajinskog naroda od ruskih varvarskih napada na kritičnu infrastrukturu Ukrajine“.

Napravljen od strane američkog vazduhoplovnog i odbrambenog konglomerata Raitheon, MIM-104 Patriot je raketni sistem zemlja-vazduh (SAM) koji je prvobitno razvijen za presretanje visokoletećih aviona. Modifikovan je 1980-ih da bi se fokusirao na novu pretnju taktičkih balističkih projektila, prenosi Dojče vele.

Patriot sistemi imaju komandni centar, radarsku stanicu za otkrivanje dolazećih pretnji i lansere. Prema američkom trustu mozgova Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS), trenutna raketa presretača za sistem Patriot košta oko 4 miliona dolara (3,8 miliona evra) po rundi, a lanseri koštaju oko 10 miliona dolara (9,4 miliona evra) svaki .

Foto:AP Photo/Michal Dyjuk

Izrađeno je više od 240 Patriot sistema i trenutno ih koristi 18 zemalja. Patriotima upravljaju ili ih kupuju Holandija, Nemačka, Japan, Izrael, Saudijska Arabija, Kuvajt, Tajvan, Grčka, Španija, Južna Koreja, Ujedinjeni Arapski Emirati, Katar, Rumunija, Švedska, Poljska i Bahrein.

Patriot je prvi put korišćen u borbi tokom Zalivskog rata 1991. godine, a kasnije je korišćen tokom američke invazije na Irak 2003. godine. Prema CSIS-u, svakoj jedinici je za rad potrebno oko 90 vojnika.

Raitheon kaže da planira da nastavi sa ažuriranjem sistema najmanje do 2048. godine. Trenutni sistemi Patriot mogu da se brane od taktičkih balističkih projektila, krstarećih projektila, dronova, aviona i „drugih pretnji“ koje kompanija ne navodi, prenosi Dojče vele.

Ovo su neka od vazdušnih sredstava koja Rusija koristi za napad na Ukrajinu. Međutim, ruske snage koriste i manje uređaje, kao što su mini dronovi koji se drže bliže zemlji, a koje je sistemu Patriot teže za praćenje i presretanje.

Foto:Operation 2021 / Alamy / Alamy / Profimedia; Mikhail Klimentyev/Kremlin Pool / Zuma Press / Profimedia; MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia; APFootage / Alamy / Alamy / Profimedia

Sistem Patriot pokriva područje od oko 68 kilometara, prema nemačkoj vojsci. Njegov radar može pratiti do 50 ciljeva i gađati pet od njih odjednom. U zavisnosti od verzije koja se koristi, rakete presretači mogu da dostignu visinu veću od 2 kilometra i da pogode ciljeve udaljene do 160 kilometara.

Novi Patriot košta više od milijardu dolara – oko 400 miliona dolara košta sistem, a oko 690 miliona dolara ide za projektile u bateriji, navodi Centar za strateške i međunarodne studije.

Foto:Arnulf Hettrich / imago stock&people / Profimedia

Šta je Kinžal?

O upotrebi Kinžala u Ukrajini se govorilo i u martu ove godine. Rusija je tada tvrdila da je zasula ukrajinsku teritoriju sa najmanje 80 moćnih projektila. Kako tvrdi Kijev, u višesatnom napadu su korišćene rakete Kh-22 i Kh-47 ili Kinžal (Bodež).

Činjenica koja posebno zabrinjava jeste ta da ovo oružje visokog dometa može da nosi nuklearne bojeve glave, koje bi mogle da nanesu ozbiljnu štetu već uništenoj Ukrajini, ali i ugroze živote civilnog stanovništva.

Pre ovog događaja u martu, Rusija je Kinžal upotrebila samo dva puta, a u tom trenutku je imala ukupno 43 ove hipersonične rakete. Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu, koji je rekao da se ovo oružje koristilo dva puta 19. marta 2022. godine, kada je sa ovom raketom uništeno vojno skladište u Ivano-Frankivskoj oblasti.

Foto: Tanjug/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, Mustafa Ciftci / AFP / Profimedia, REUTERS/STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAI, Shutterstock

Pun naziv ove rakete je Kh-47M2 i nosi nadimak Kinžal ili Bodež. Ona važi za najmodernije oružje koje Rusija poseduje. Ima domet od više od 2.000 kilometara, dostiže ogromnu brzinu i može da izvodi manevre izbegavanja u svim fazama leta. Može biti naoružan konvencionalnim ili nuklearnim bojevim glavama. Kinžal nosi do 480 kilograma eksploziva.

Najčešće se lansira iz iz bombardera Tu-22M3 ili presretača MiG-31K. Može da se upotrebi protiv ciljeva na zemlji i u pokretu, na primer protiv ratnih brodova. Taj projektil je ne samo daleko brži, može da menja pravac i visinu skoro do samog udara u cilj – tako izbegava protivvazdušnu odbranu, prenosi Dojče vele. Sa druge strane, klasične balističke rakete imaju zadatu putanju.

PROČITAJTE JOŠ:

Stručnjaci kažu da je najveći adut ove rakete upravo ono zbog čega je tako opasna – suluda brzina i to što je cilj do samog kraja praktično nepoznat. To odbranu ili uzbunu i evakuaciju čini skoro nemogućom.

Ministarstvo odbrane Rusije je dve godine pre početka rata, krajem jula 2020. godine saopšteno da raketa “Kinžal“ može direktno dobijati podatke o cilju preko zaštićenog kanala veze sa modernizovanog aviona za radio-elektronsko izviđanje Il-20M.

MiG-31 avion
MiG-31 Foto:EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Konkretno, predviđen cilj je da uništava ratne brodove NATO-a koji predstavljaju pretnju strateškim raketnim sistemima, NATO sisteme obrane od projektila, brodove za obranu od balističkih projektila i kopnene objekte Alijanse koji se nalaze u blizini ruskih granica.

Foto:Ministry of Defence of the Russian Federation/Cover Images/INSTARimages.com / INSTAR Images / Profimedia

Navodno je dizajniran i da nadvlada sve poznate ili planirane NATO-ove sisteme vazdušne ili raketne obrane uključujući MIM-104 Patriot.

Ako su ukrajinske trupe zaista uništile šest ruskih Kinžala u današnjem napadu, to bi bio presedan i veliki udarac za Rusiju i njeno „nepobedivo“ oružje.

BONUS VIDEO: Velikom vojnom paradom obeležen Dan pobede u Moskvi

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare