Rusija je poslednjih nedelja u blizini granica sa Ukrajinom skupila više od 100.000 vojnika, pokazuju procene američkih obaveštajaca. Ovaj potez izaziva strah zapadnih i ukrajinskih obaveštajnih zvaničnika da je invazija u narednom periodu neizbežna.
As frantic diplomatic efforts are made to avert war, analysts are warning that Russia's military poses an immediate threat to Ukraine.
— CNN International (@cnni) February 12, 2022
Here are the three fronts Ukraine and the West are watching, and the recent Russian movements detected in each https://t.co/X7dDvbtdUV
Dok se ulažu značajni diplomatski napori da se izbegne rat, analitičari upozoravaju da ruska vojska predstavlja neposrednu pretnju Ukrajini.
Ako bi došlo do invazije, nije jasno gde bi ona mogla da počne. Rusija je stvorila tačke pritiska na tri strane – na Krimu, na ruskoj strani granice i na beloruskoj strani granice na severu. Kretanja ruske vojske su uočena na sve tri strane, prenosi CNN.
Najviše pažnje je posvećeno otcepljenim regionama Donjecka i Luganska, gde su ukrajinske snage i separatisti koje podržava Rusija od sukoba 2014. godine.
Najvažnija pretpostavka onih koji posmatraju ruska kretanja je da bi Moskva mogla da pojača vojnu moć koju već poseduje u regionu, čime bi istočna Ukrajina bila pozicija odakle bi najlakše mogla da počne invazija.
#social-embed_0
Satelitski snimci do kojih je došao BBC pokazuju da je velika baza u Jeljnji, u kojoj su bili tenkovi, artiljerija i druga oklopna vozila, u velikoj meri ispražnjena, a oprema je očigledno premeštena bliže granici.
Stiven Vud, viši direktor kompanije za satelitske snimke Maksar, rekao je za CNN: „Čini mi se da je značajna količina vozila (tenkova, artiljerije i drugih pomoćnih vozila), otišla sa severoistoka, dok je dodatna količina vozila oktišla iz centralnog dela“. U međuvremenu pojačane aktivnosti u Kurskoj i Belgorodskoj oblasti, koje se graniče sa severoistočnom Ukrajinom, dodatno stvaraju zabrinutost.
„Vidimo ogroman priliv vozila i osoblja u Kursk“, upozorio je na Tviteru Konrad Muzika, stručnjak za praćenje vojnih kretanja u kompaniji Ročan Konsalting.
Filip Kerber iz Fondacije Potomak u Vašingtonu, koji je takođe detaljno proučavao kretanje ruskih trupa, rekao je za CNN ovog meseca: „Najjača ofanzivna formacija Rusije – Prva gardijska tenkovska armija, koja je inače stacionirana u oblasti Moskve – pomerila se na jug 400 kilometara i okuplja se u području za brzu oklopnu ofanzivu na ruti invazije Kursk- Kijev“.
Zabrinutost je takođe porasla zbog ogromnog gomilanja ruskih trupa u Belorusiji, zemlji koja je bliska Moskvi i koja bi mogla da joj obezbedi put do Ukrajine.
Rusije i Belorusija su u četvrtak počele desetodnevne zajedničke vojne vežbe, koje su izazvale strahove na Zapadu. Ministarstvo odbrane Rusije tvrdi da svhra vežbi nazvanih „Saveznička odlučnost – 2022. godine“, uključuje odbijanje „spoljne agresije“.
Neki se plaše da gomilanje ruskih trupa na severu ukazuje na ruski plan da odatle započne svoju invaziju na Ukrajinu. Jedna evropski diplomata je rekao za CNN ranije ovog meseca da je gomilanje snaga „velika briga“ napominjući da bi to bio deo koji nedostaje Moskvi da pokrene brzi napad na ukrajinsku prestonicu.
Satelitski snimci ukazuju da je ruska vojska napredovala na nekoliko lokacija u Belorusiji. Raspoređivanje vojske je verovatno povezano sa vojnim vežbama, ali druge fotografije pokazuju da se kampovi uspostavljaju u blizini granice sa Ukrajinom, stotinama kilometara daleko od mesta gde se održavaju vežbe.
Ipak, moguća agresija preko Belorusije bila bi otežana zbog Pinske močvare – niz močvara na jugu Belorusije i severozapadu Ukrajine. Taj region je omeo nacističke snage tokom operacije Barbarosa, nemačke invazije na SSSR 1941. godine.
Poluostrvo koje je Rusija anekisrala 2014. godine, predstavljalo bi polaznu osnovu za svaku novu moguću operaciju, ali je nejasno da li bi Moskva pokušala da krene na Ukrajinu sa Krima. Veliki raspored trupa i opreme, koje je Maksar primetio, pokazuje da je više od 550 vojničkih šatora i stotine vozila stiglo severno od prestonice Krima, Simferopolja.
Zatim je Maksar prvi put identifikovao novo raspoređivanje trupa i opreme u četvrtak u blizini grada Slavne na sevezapadnoj obali Krima.
Ta nova kretanja primećena su istog dana kada je nekoiko ruskih ratnih brodova stiglo u Simferopolj, glavnu luku na Krimu. Rusko ministarstvo odbrane objavilo je u četvrtak slike šest velikih amfibijskih desantnih brodova u luci.
Ukrajinska mornarica je odgovorila da „Rusija nastavlja da militarizuje Crnomorski region, prebacujući desantne brodove kako bi izvršila pritisak na Ukrajinu i svet“. Pomorske snage Ukrajine „spremne su na razvoj bilo kakvih scenarija i provokacija, da bi odbranile zemlju sa mora“, dodaje se.
Bilo kakvo kretanje na jugu Ukrajine moglo bi da bude potpomognuto trupama u Pridnjestrovlju, otcepljenom regionu Moldavije, koji podržava Rusija, a gde je takođe prijavljeno gomilanje ruskih trupa. Analitičari u pozoravaju da bi ruske trupe mogle da pokušaju da izazovu udar na Odesu, ukrajinski lučki grad severozapadno od Krima. Međutim, takav potez bi mogao da izazove velike gubitne i naziva se „operacijom velikog rizika“.
BONUS VIDEO: Vojni manevri ruske vojske u Belorusiji
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare