Dok je kod nas fokus na predstojećim izborima, u susednim zemljama raste strah od ponovnog razbuktavanja pandemije, zbog čega su države u okruženju donele odluku da pojačaju kontrolu granica, dok pojedine među njima za pojavu novih slučajeva na svojoj teritoriji odgovornost svaljuju na Srbiju.
U Crnoj Gori 42 dana uzastopno nije bilo novih slučajeva koronavirusa. Uveravali su tamošnji zvaničnici da je Crna Gora „korona free država“. U nedelju je registrovan jedan slučaj. Do srede ih je bilo devet, da bi juče Crnogorci ponovo uveli obavezan negativan PCR test za ulazak iz Bosne i Hercegovine.
Direktor Kliničkog centra Crne Gore prst je uperio i prema Srbiji, odakle su se crnogorski državljani vratili sa večitog derbija koji je igran u Beogradu.
„Organizovati tako masovne događaje, masovna javna okupljanja, kao što je bila ta fudbalska utakmica, jasno vam je da i u ovom našem slučaju uzrokovalo situaciju kakvu vidimo sada“, kazao je Jevto Eraković, direktor Kliničkog centra Crne Gore.
Crvena lampica upalila se i u zvaničnoj Ljubljani, pa su mere na granici pooštrene.
„Nažalost, zbog blizine država ex-Juge, ako mi dozvolite da se tako neformalno izrazim, i zbog pogoršavanja situacije u tim zemljama, morali smo ih uvrstiti na crvenu listu – Bosnu i Hercegovinu, Kosovo i nažalost i Republiku Srbiju. Za sve sa te crvene liste, bilo da su u pitanju naši državljani, bilo da su u pitanju državljani tih zemalja, ili bilo ko drugi ko dolazi iz tih zemalja, po ulasku u Sloveniju biće obavezan karantin“, kazao je Aleš Hojs, ministar unutrašnjih poslova Slovenije.
Po pitanju Srbije i BiH na oprezu je i Hrvatska, koja još ne planira bilo kakve rigorozne mere, ali..
„I državljani Bosne i Hercegovine i državljani Srbije moraju da ispune određene uslove kako bi ušli u Republiku Hrvatsku. Moraju da imaju poseban razlog za putovanje i u ovom trenutku, dakle, s jedne strane nije nastupila i nema potpuno liberalizacije prema tim zemljama, a hoće li biti nekih striktinih mera, to će pre svega zavisiti od situacije“, rekao je Davor Božinović, hrvatski ministar unutrašnjih poslova.
Kada je reč o putovanjima po evropskom kontinentu, uslovi se razlikuju od države do države – većina zemalja je otvorila granice, ali u gotovo svakoj postoje određena ograničenja. Tako je, na primer, Austrija otvorila granice za većinu zemalja EU i Šengena, dok putnici iz Ujedinjenog kraljevstva, Švedske, Španije i Portugala moraju da imaju zdravstvene sertifikate i budu u samoizolaciji.
Slično je uradila i Bugarska, koja traži od putnika pisanu izjavu o poznavanju aktuelnih mera predostrožnosti.
Slovenci su ulazak dozvolili građanima 17 evropskih zemalja, a karantin je obavezan za države sa većim brojem zaraženih, Hrvati puštaju državljane EU i Britance, Slovaci samo za odabrane države članice Unije, dok Irci uslovljavaju dolazak u njihovu domovinu dvonedeljnim karantinom obaveznim za sve.
Delimična ograničenja imaju i Bosna i Hercegovina i Crna Gora, dok su Srbija i Rumunija među retkim zemljama koje nemaju ograničenja po pitanju ulazaka putnika.
Zbog pandemije koronavirusa u mnogim zemljama EU ponovo su uvedene kontrole granica, prema svim ili pojedinim država. Kontrola će u mnogima od njih ostati aktivna još najmanje nekoliko dana, dok će recimo u Danskoj biti ukinuta najranije 12. novembra 2020. godine.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
—