"Između 8. i 13. oktobra, sedam brodova iz ruske Pacifičke flote isplovilo je iz Čongjina, Hamhunga i Musudana u Severnoj Koreji prema Vladivostoku u Rusiji. Na brodovima se nalazilo 1.500 specijalnih jedinica Severne Koreje. Oni predstavljaju prethodnicu početne snage od potencijalno 11.000 severnokorejskih vojnika koji bi trebalo da ojačaju širi ruski rat u Ukrajini. Ovaj potez je najnoviji i najalarmantniji podsetnik da ovaj rat nije samo između Rusije i Ukrajine", piše u kolumni za britanski Telegraf Dejvid Eks, koju ovde prenosimo.
Granica je pređena, i vojnici trećih zemalja će uskoro biti na terenu. Moguće je da će i druge zemlje na obe strane slediti taj primer, što su britanski i francuski političari već nagovestili. Ovo je sada globalni rat, potencijalno svetski rat. Jasno je da ruski lideri i njihovi saveznici u Iranu, Severnoj Koreji i – u manjoj meri – Kini razumeju šta je na kocki. Manje je jasno da li saveznici Ukrajine u NATO-u to razumeju.
Tih 1.500 severnokorejskih komandosa nisu prva pomoć Pjongjanga ruskom ratnom naporu. Severna Koreja je takođe prodala artiljerijsku municiju, balističke rakete KN-23 i antitenkovska vozila Rusiji. Uz Iran, Severna Koreja je industrijska podrška Rusiji – i glavni razlog zašto ruske oružane snage još nisu ostale bez ključne opreme dok njihov rat ulazi u svoj 32. mesec, po cenu velikih gubitaka.
Slanjem vojnika, pored oružja, Pjongjang sada javno pokazuje ono što je ranije bilo uglavnom tajno. I time pomaže u rešavanju jednog od najvažnijih problema Rusije tokom rata: sve veći nedostatak ljudstva. Ruska vojska gubi više od hiljadu ljudi dnevno, ubijenih i ranjenih u proseku već oko godinu dana. Istovremeno, Kremlj uspeva da regrutuje oko 30.000 novih vojnika mesečno.
Razlika između gubitaka i regrutacije rezultira stalnim deficitom vojnika. Ruska vlada bi mogla dodati poseban poziv uz redovnu godišnju regrutaciju, ali to je politički toliko osetljivo da čak i autokratski režim ruskog predsednika Vladimira Putina okleva da to naredi.
To ne znači da će tih 1.500 severnokorejskih specijalnih jedinica, ili dodatnih 9.500 vojnika koji dolaze iza njih, zauzeti rovove duž 700 milja dugog fronta. Verovatnije je da će u početku igrati podršku iza linija. Ali, to je razlika bez značajne promene, jer bi 11.000 severnokorejskih vojnika za podršku moglo osloboditi 11.000 Rusa za borbu kao pešadija. Naravno, dodatnih 11.000 vojnika predstavlja jedva dve nedelje po sadašnjoj stopi gubitaka Rusije. To podiže zabrinjavajuću mogućnost: da bi još mnogo više Severnih Korejaca moglo da stigne.
Rastuća uloga Severne Koreje u ratu između Rusije i Ukrajine preti da uvuče i Južnu Koreju u sukob. Iako Južna Koreja već podržava Ukrajinu humanitarnom pomoći – i navodno je prodala milion artiljerijskih granata Sjedinjenim Američkim Državama za dalje prebacivanje u Ukrajinu – Seul je bio nevoljan da direktno šalje oružje Kijevu.
To bi se moglo promeniti. Na hitnom sastanku Saveta za nacionalnu bezbednost ove nedelje, visoki južnokorejski zvaničnici opisali su severnokorejsku podršku ruskom ratnom naporu kao „ozbiljnu pretnju po bezbednost“ i obećali da će pojačati svoje angažovanje u Ukrajini kao odgovor.
Južna Koreja proizvodi neka od najboljih oružja na svetu – posebno tenkove i artiljeriju. Možda neće proći dugo pre nego što to oružje vidimo na prvoj liniji fronta u Ukrajini. Ali, da li saveznici Ukrajine u NATO-u prepoznaju eskalaciju rata na način na koji to čini Južna Koreja?
Došlo je do opadanja strane podrške Ukrajini u trenutku kada Ukrajini treba više podrške, a ne manje. Ukrajinska vojska nedavno je formirala 14 novih brigada, što predstavlja povećanje od 10 procenata u strukturi kopnenih snaga. Ali, usporavanje strane pomoći znači da 10 od tih brigada nema teško naoružanje, tvrdi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
Možda će pomoć Južne Koreje zatvoriti taj jaz. Ali, Kijev ne bi trebalo da organizuje svoju strategiju oko stvarnosti da Južna Koreja shvata implikacije sve globalnijeg rata bolje nego NATO zemlje.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare