Na budvanskoj rivijeri u ovom trenutku boravi više od 15.000 gostiju. Sezona u Crnoj Gori je uveliko počela, a sudeći po zvaničnoj statistici cene su već dosta porasle - i u prodavnicama, ali i u kafićima i restoranima.
U hotelima u Budvi je smešteno oko 6.850 gostiju, a oko 8.100 je u privatnom smeštaju. U privatnom smeštaju najbrojniji gosti su iz Ukrajine, Rusije, Srbije, Belorusije i BiH. Kada je reč o hotelima slična tržišta su kao prošle godine – Albanija, Srbija, Francuska, Engleska, Nemačka, Bosna i Hercegovina, Turska i Crna Gora.
„U Crnoj Gori boravi više gostiju nego prošle godine, a predsezona je i počela u martu, a lani tek u junu. Ipak, nije realno očekivati da ostvarimo rezultate koje smo imali u rekordnoj 2019. godini, s obzirom da još uvek nemamo goste sa svih tržišta kao pre pandemije. Situaciju dodatno otežava situacija sa ratom u UkrajIni“, kaže predsednik Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore Ranko Jovović.
S druge strane, zvanična statistika pokazuje prilično poskupljenje. Potrošačke cene u aprilu ove godine u odnosu na isti mesec 2021. godine u Crnoj Gori su u proseku veće za 11,2 odsto, pokazuju novi podaci Uprave za statistiku.
Novi izveštaj govori da su najviše poskupeli energenti i osnovne životne namirnice, ali da su značajan rast cene zabeležine i u ugostiteljskim objektima.
Najviše je poskupelo gorivo 42,6 odsto za godinu dana, zatim hleb i žitarice za 35,9 procenata i povrće za 30 odsto. Benzin jutros u Crnoj Gori košta 1,7 evra, a dizel 1,72 evra po litru.
Poskupele su i ostale životne namirnice koje će turisti kupovati u prodavnicama, a to je povuklo cene i brze hrane na ulicama i usluge u restoranima.
ulje 25,1 odsto
mleko i jaja 18,7 odsto
kafa i čaj 17,2
slatkiši 13,6
meso 12 odsto
Na mesečnom nivou, pak, inflacija je donekle usporila.
Gubici zbog Ukrajine i Rusije
Sa izbijanjem rata u Ukrajini u Crnoj Gori su počeli praviti i kalkulacije o gubicima, znajući da su im Rusi i Ukrajinci bili među najboljim gotima.
Sekretarka Odbora za turizam Privredne komore Sanja Marković izjavila je da se potencijalni gubitak zbog nedolaska turista iz Rusije i Ukrajine procenjuje na 150 miliona evra.
„Znate da je 75 dolara prosečna dnevna potrošnja jednog turiste koji ostaje u Crnoj Gori. Ako znamo da je oko 254 hiljade Rusa i Ukrajinaca prošle godine došlo, procenjena cifra je oko 150 miliona evra manje u crnogorskom budžetu“, rekla je Marković krajem marta.
Ona je dodala da je Crna Gora tradicionalno tržište ruskih i ukrajinskih gostiju koji su činili čak 21 odsto prošlogodišnjih posetilaca, piše Blic.
BONUS VIDEO Slađana Kovčin: Veće dnevnice za sezonce u Crnoj Gori
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: