Palestinski ekstremisti su ispalili nekoliko raketa iz pojasa Gaze na jug Izraela, a izraelski avioni su pogodili ciljeve ekstremista na toj teritoriji i nasilje je eskaliralo slično kao pre godinu dana kada je izbio 11-dnevni rat.
Prekograničnim napadima prethodila je napetost u Jerusalimu u vreme kada Jevreji obeležavaju Pashu, a muslimani Sveti mesec posta Ramazan.
U sredu su stotine izraelskih ultranacionalista marširale prema pretežno palestinskm područjima Starog grada u Jerusalimu u cilju da pokažu da Izrael kontroliše istočni, okupirani i anektirani deo tog grada, što Palestinci smatraju provokacijom.
Policija je, međutim, zatvorila glavni put koji vodi do Kapije Damask u Starom gradu, centru prošlogodišnjih nereda koji su prethodili ratu između Izraela i Hamasa.
Posle manjeg incidenta sa policajcima, učesnici marša su ostali ispred barikada, mašući zastavama i pevajući.
Iz pojasa Gaze je u noći između srede i četvrtka ispaljeno nekoliko raketa.
Četiri rakete ispaljene rano jutros je presreo Izrael, saopštila je vojska.
Izveštaja o mogućim žrtvama i šteti nije odmah bilo i niko nije preuzeo odgovornost, ali Izrael smatra Hamas, vladajući u Gazi, odgovornim za svu raketnu vatru.
Rano jutros su izraelski vojni avioni izveli više napada na centralni deo pojasa Gaze, javili su lokalni mediji, a na društvenim mrežama postavljeni su snimci nakojima se vidi dim.
Izraelska vojska je saopštila da je cilj napada bio vojni punkt i ulaz u tunel koji vodi do podzemnog kompleksa sa hemikalijama za proizvodnju raketa.
Vojska je kasnije objavila da su avioni napali i drugo postrojenje Hamasa pošto je protivavionska raketa ispaljena iz Gaze, tokom početnih udara.
Kako je navedeno, raketa nije pogodila metu i nije bilo povreda niti štete.
Napetost je pojačana u proteklim nedeljama zbog smrtonosnih napada u Izraelu i izraelskih vojnih operacija na okupiranoj Zapadnoj obali te sukoba izraelske policije i Palestinaca na svetilištu u Jeruslimu gde se nalazi džamija Al Aksa.
U maju prošle godine palestinski ekstremisti su ispalili rakete ka Jerusalimu kada je mnogo veća grupa od nekoliko hiljada Izraelaca učestvovala u takozvanom Maršu zastave posle čitavih nedelja protesta i sukoba kod Al Akse.
Ti dogođaji doveli su do rata.
Ultranacionalisti organizuju marševe da potvrde suverenitet nad istočnim Jerusalimom koji je Izrael osvojio 1967. godine zajedno sa Zapadnom obalom i pojasom Gaze i kasnije ga anektirao što međunarodna zajednica nije priznala.
Palestinci teže da na tim teritorijama bude njihova nezavisna država, a istočni Jerusalim smatraju svojim glavnim gradom.
BONUS VIDEO: Upad izraelske policije u džamijju Al-Aksa
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Pratite nas na Google News
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare