Foto: TANJUG/AP Photo

Police moskovskih supermarketa pune su voća i povrća, sira i mesa. Ali mnogi kupci sa zaprepašćenjem gledaju na izbor jer su im zbog inflacije novčanici prazni.

Ruska centralna banka je četiri puta ove godine podigla kamatnu stopu kako bi pokušala da drži inflaciju pod kontrolom i stabilizuje kurs rublje dok privreda trpi posledice ruske invazije u Ukrajini i sankcija Zapada zbog toga.

Poslednji put kada je podigla stopu na 15 odsto, udvostručila ju je u odnosu na početak godine, banka je bila zabrinuta zbog cena koje su rasle na godišnjem nivou od oko 12 odsto. Banka sada prognozira inflaciju za celu godinu, kao i za sledeću, oko 7,5 odsto.

Foto: TANJUG/AP Photo

Iako je ta stopa visoka, i dalje je nedovoljna, prenosi Glas Amerike.

„Ako govorimo u procentima, onda su, otprilike cene porasle za 25 odsto. Za meso, osnovne namirnice, mlečne proizvode, voće, povrće, kobasice. Moj muž ne može da živi bez kobasica! Ponekad sam samo zapanjena skokovima cena“, rekla je Roksana Geltkova, dok je kupovala u moskovskoj prodavnici.

Na pitanje da li su njeni prihodi kao penzionerke dovoljni da kupi hranu Ljilja Carkova je rekla da nisu dovoljni i da joj pomažu deca.

Foto: TANJUG/AP Photo

„Bez njihove pomoći, ne znam kako da platim kiriju i hranu“, rekla je Lilja koja ima 70 godina.

Podaci državnog Zavoda za statistiku Rosstat objavljeni 1. novembra pokazuju ogroman skok cena nekih namirnica u poređenju sa 2022. godinom, 74 odsto za kupus, 72 odsto za pomorandže i 47 odsto za krastavce.

PROČITAJTE JOŠ:

Ruski parlament usvojio je budžet za period 2024-2026. kojim se izdvaja rekordan iznos za odbranu. Maksim Blant, ruski ekonomski analitičar koji živi u Letoniji, vidi to kao indikaciju da će cene nastaviti da naglo rastu.

„Prosto je nemoguće rešiti pitanje inflacije u uslovima kada vojno-industrijski kompleks dobija neograničeno finansiranje, kada im se daje sve što traže, kada udeo tog kompleksa u privredi raste veoma brzim tempom“, rekao je on za Asošijeted pres.

Foto: TANJUG/AP Photo

Povećanje kursa centralne banke malo je zaustavilo pad kursa rublje, sad je oko 88 za američki dolar, bilo je preko 100 ranije. Ali to je i dalje daleko više nego u leto 2022. kada je bilo oko 60 za dolar.

To utiče da je cena uvoza visoka, čak i kada se mogućnosti uvoza smanjuju zbog zapadnih sankcija.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar