Kako je Entoni Fauči, vodeći američki zvaničnik za zarazne bolesti, bio suočen sa ranim fazama pandemije korone prošlog proleća, bio je rastrzan u mnogim pravcima, prenosi Gardijan.
Bela kuća u kojoj je tada sedeo Donald Tramp, umanjivala je opasnosti korone i tražila je da se on suoči sa pandemijom pod njihovim uslovima. Sa druge strane mediji su bili gladni odgovora, a Faučijev inboks je bio pun mejlova zvaničnika, poznatih ličnosti koji su nudili savete i tražili informacije o najsmrtonosnijoj zdravstvenoj krizi na svetu tokom jednog veka.
Uvid u pritisak koji je izvršen na Faučija, šefa nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti, potiče sa hiljada stranica zapisa njegovih komunikacija, koji su objavljeni u Vašington postu u na BazFidu.
Mejlovi nude prozor u haos, paniku i zbrku sa kojom se suočavao Fauči kao istaknuta ličnost u radnoj grupi za koronavirus.
Kako je Fauči nastavio da bude kovid savetnik i za novog predsednika SAD Džoa Bajdena, nedavno je progovorio za Post: „Dobijao sam razna pitanja, uglavnom su ljudi bili zbunjeni zbog pomešanih poruka koje su dolazile iz Bele kuće i koji su želeli da znaju koje su smernice.
Imam reputaciju da odgovaram ljudima koji traže pomoć, čak i kada to traje predugo. I to oduzima puno vremena, ali ja to radim“.
Među mejlovima do kojih je Post došao i jedan u kojem Fauči govori o „ludim ljudima na ovom svetu“, koje Fauči krivi iza politizaciju krize i koji su na kraju doveli do toga da je dobio redovan bezbednosni tim zbog pretnji ekstremnih kritičara.
Drugi mejlovi detaljno opisuju njegovu svađu sa zvaničnicima Bele kuće, uključujući i dopisivanje sa Markom Šortom, pomoćnikom tadašnjeg potredsednika Majkla Pensa.
Kontekst je nejasan, ali u mejlovima Šort piše: „Tačno ste primetili simptome, ali ste pogrešno dijagnostikovali osnovni uzrok“.
„Hvala na informaciji. Razumeo“, rekao je Fauči.
Ostali mejlovi pokazuju prepisku sa kolegama iz drugih zemalja, poput odgovora Džordžu Gaou, direktoru kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti. ČIni seda je Gao tražio Faučijev oproštaj za „veliku grešku“.
Američko-kineske tenzije su bile visoke tokom pandemije ali SAD sada istražuju da li je virus otkriven u provinciji Vuhan, potekao od životinja kao što je stav naučne zajednice ili postoji istina u teoriji da je „pobegao“ iz laboratorije.
Među mejlovima su oni od imućnih i uticajnih sagovornika. U jednom od mejlova od 3. aprila 2020. godine, Fauči se poziva na razgovor sa osnivačem Majkrosofta Bilom Gejtsom o „saradničkom i sinergijskom pristupu Kovidu-19“ sa Gejtsovom dorotvornom organizacijom.
Direktor Gejtsove fondacije Emilio Emini kaže da je „ozbiljno zabrinut“ za zdravlje Faučija. Fauči mu se zahvaljuje na brizi i kaže: „Pokušaću da se angažujem koliko god mogu s obzirom na moje trenutne okolnosti“.
Takođe je razmenjivao mejlove sa osnivačem Fejsbuka o stvaranju čvorišta informacija o koronavirusu na društvenim mrežama. Komunicirao je i sa glumcem Morganom Frimanom.
Gardijan piše da su neki mejlovi prožeti trenucima humora.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: