Foto:AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia; shutterstock; Ukraine Presidency/Ukraine Presi; Alexander Kazakov/Kremlin Pool;

Ukrajina će se uskoro suočiti sa svojom drugom ratnom zimom, a smele operacije od pre godinu dana koje su dovele do značajnog napretka u Harkovu i Hersonu izgledaju kao daleka uspomena. Ukrajinska vojska sada vodi rat intenzivnog iscrpljivanja protiv tvrdoglavih i brojnijih ruskih snaga duž fronta od skoro 1.000 kilometara. Još uvek očajnički nedostaje vazdušnih snaga, a ofanzivna dejstva će biti poremećena pogoršanjem vremena.

Rusi će verovatno pokrenuti još jednu akciju za osakaćivanje energetske infrastrukture Ukrajine, kako bi njen narod gurnuli u mračnu zimu. Na bojnom polju, Rusi su se prilagodili. Budžet za odbranu sledeće godine biće 70 odsto veći od ovogodišnjeg.

Ali i Ukrajinci se prilagođavaju, posle slabog starta u kontraofanzivi, prenosi CNN.

Kao što su Franc-Stefan Gadi i Majkl Kofman tvrdili u Ekonomist-u, „sposobnost ukrajinskih vojnika da ovladaju zapadnom tehnologijom brzo je dovela do pogrešnog optimizma da bi vreme koje je potrebno za razvoj kohezivnih borbenih jedinica moglo biti kratko“.

Sada su se vratili stilu ratovanja koji najbolje poznaju, koristeći male grupe pokretne pešadije da testiraju utvrđenu rusku odbranu.

U opširnom intervjuu za CNN prošle nedelje, general Oleksandr Tarnavski je rekao: „Ni neprijatelj, ni mi uglavnom ne koristimo čete, bataljone ili brigade, već jurišne odrede. Grupe od 10-15 ljudi“.

Ukrajina nije spremna da rizikuje žrtve koje bi donela ambiciozna mehanizovana ofanziva.

„Glavna veština svakog komandanta na bilo kom nivou je očuvanje ljudi“, rekao je Tarnavski višem međunarodnom dopisniku CNN-a Fredu Plejtgenu.

Na ovaj stil ratovanja manje će uticati blato i magla zimskih meseci.

Ukrajina rat Volodimir Zelenski i Vladimir Putin Foto:Shutterstock/Tanjug/Vladimir Astapkovich, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP/Ukrainian Presidential Press Office via AP/Shutterstock

„Vreme može biti ozbiljna prepreka tokom napredovanja. Ali s obzirom na to kako idemo napred i uglavnom napredujemo bez upotrebe vozila, ne mislim da će to značajno uticati na tu fazu kontraofanzive“, dodao je Tarnavski.

Taj stil ratovanja je na jednom kraju spektra. Ali Ukrajinci takođe koriste zapadne zalihe artiljerije većeg dometa, kako na jugu tako i na istoku. A Kijev je dramatično povećao raketne i bespilotne napade dugog dometa na ruska vojna čvorišta: komandne centre, zalihe goriva i municije, transportna čvorišta.

Fokus na Krimu

Krim je postao velika meta Ukrajine – cilj je bio da se prekinu ruske linije snabdevanja i degradira Crnomorska flota.

Ovakvi napadi će se verovatno nastaviti i eskalirati kako zimsko vreme bude činilo napredak na terenu još izazovnijim. Operacije visokog profila, poput onih ovog meseca protiv sevastopoljskog brodogradilišta i sedišta Crnomorske flote, istovremeno su podizač morala i služe da podsete saveznike Ukrajine da je još uvek u dobroj poziciji.

Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV, Anatolii Stepanov / AFP / Profimedia, Konstantin Mihalchevskiy / Sputnik / Profimedia, AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia,EPA-EFE/SERGEJ BOBYLEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL MANDATORY CREDIT

Očekivano uvođenje nemačkih raketa Taurus dugog dometa i taktičkog raketnog sistema američke vojske (ATACM) će naglasiti fokus Ukrajine na uništavanju ruske infrastrukture (iako ne izvan teritorije Ukrajine).

Kako onlajn vojna publikacija Zona rata primećuje: „Mogućnost isporučivanja bojeve glave sa neverovatnom snagom na velike udaljenosti predstavljala bi velike probleme za kritične ruske logističke čvorove i srodnu infrastrukturu poput mostova, kao i utvrđenih komandnih i kontrolnih centara, daleko iza linija fronta“.

Tokom proteklih nekoliko meseci, ukrajinske snage su se usredsredile na degradiranje ruske protivvazdušne odbrane, primoravajući neprijatelja da donese bolne odluke o tome šta da brani, posebno pošto je više odbrane raspoređeno u moskovskom regionu suočenom sa upornim napadima dronovima.

Ako Ukrajina, kao što se očekivalo, dobije ATACM sa više bojevih glava, moći će da nanese daleko veću štetu udaljenim ruskim ciljevima kao što su vazdušne baze. Šef Odbrambene obaveštajne službe Ukrajine, general-potpukovnik Kirilo Budanov rekao je: „Borba protiv ruske avijacije korišćenjem sistema PVO je veoma skupa i neefikasna. Avijaciju treba izvesti u vazdušnim bazama“.

Foto:Gavriil Grigorov/Kremlin Pool; Alexei Alexandrov; AP; Rodrigo Abd; AP; Vadim Belikov; AP; Leo Correa; Ap

Njihovo uklanjanje će biti težak zadatak. Ruska vojska je naučila iz svojih grešaka.

„Smatra se da Rusi brzo uče našu taktiku – to je dokazano njihovim akcijama na bojnom polju“, rekao je Tarnovski za CNN.

Ipak, neke od najboljih ruskih jedinica su stradale od zapadnog oružja koje ulazi u Ukrajinu, posebno artiljerije velikog dometa i kasetne municije poslate iz SAD.

Ministarstvo odbrane Velike Britanije saopštilo je da su delovi novoformirane ruske 25. kombinovane armije (CAA) raspoređeni da pojačaju jedinice na severu, u suštini zatvarajući rupe u oblasti u kojoj nijedna strana ne napreduje.

„S obzirom da je 25 CAA očigledno raspoređeno po komadima da bi se ojačala preterano rastegnuta linija, manje je verovatna usklađena nova ruska ofanziva u narednim nedeljama“, saopštilo je ministarstvo prošle nedelje.

„Stepen do kojeg Ukrajina može da nanese nesrazmerne žrtve i razaranja Rusima u narednim ofanzivama biće važno merilo uspeha“, kaže Mik Rajan, bivši australijski general i autor Futura Doktrine, koji je nedavno boravio u Ukrajini.

Ruski moral je teško proceniti. Ukrajinski zvaničnici kažu da mnogi ruski ratni zarobljenici nemaju dovoljno razloga zašto su se borili, a disciplina je često loša. Postoje dokazi o tome iz drugih izvora, ali ne u meri u kojoj bi ruska vojna mašina mogla da bude oštećena.

Foto: APFootage / Alamy / Alamy / Jose Hernandez / Shutterstock Editorial / Anatolii Stepanov / AFP / Profimedia/EPA-EFE/MIKHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN/EPA-EFE/FILIP SINGER

Međutim, često se (i pogrešno) tvrdilo da Rusima ponestaje projektila i druge municije. Istina, ukrajinski oficiri su izvestili o oštrom smanjenju dolazeće artiljerijske vatre na nekim mestima. Ali u predstojećoj zimi će verovatno biti obnovljeni raketni i dron napadi na ukrajinsku energetsku infrastrukturu kada počne „grejna sezona“.

„Oni prave zalihe projektila za to“, rekao je CNN-u ovog meseca izvršni direktor ukrajinskog dobavljača energije DTEK Maksim Timčenko.

PROČITAJTE JOŠ:

Prošle godine, ruska raketna baraža oštetila je ili uništila oko dve trećine ukrajinskih energetskih objekata – ali nije slomila civilnu odlučnost.

Ali baš dok pokušavaju da degradiraju rusku protivvazdušnu odbranu, Ukrajinci su napravili korake u poboljšanju sopstvene.

„Prošle godine nije bilo Patriota, NASAMS-a, IRIS-T, SAMP-T ili mnogih drugih sistema. Naš sistem protivvazdušne odbrane postao je još sveobuhvatniji i iskusniji… Do zime će postati još jači“, rekao je premijer Denis Šmihal prošle nedelje.

Povećana je i proizvodnja energije. Sada radi sedam nuklearnih reaktora, a još dva treba da budu uključena. Iz EU se može uvesti više električne energije nego ranije. Povećana je domaća proizvodnja prirodnog gasa.

Foto: EPA-EFE/OLEG PETRASYUK, Maxym Marusenko/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia, east2west news / WillWest News / Profimedia, EyePress News / Shutterstock Editorial / Profimedia, EPA-EFE/MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL / SPUTNIK MANDATORY CREDIT

BONUS VIDEO: Zelenski u poseti Zmijskom ostrvu u Crnom moru