Intervju premijera Kantona Sarajevo Edina Forte za britanski Gardijan, naišao je na burne reakcije u BiH. Forte je, između ostalog, rekao da su u Sarajevu "pobedili seljaci".
Forto je intervju dao za britanski „Gardijan“, a glavna tema bila je ekonomski i turistički razvoj Kantona Sarajevo te planovi privlačenja investicija kako bi se turistički potencijal kantona maksimalno iskoristio. Kantonalni premijer se prisetio perioda osamdesetih godina prošlog veka, kada je, kako kaže, Sarajevo bilo kulturno središte bivše države.
„Nećemo biti novi Berlin, ali možemo biti staro Sarajevo, jer je to bilo kulturno središte 80-ih godina. Svi su hteli da dođu ovde i raditi ovde i stvarati u pozorištu, muzici, filmskoj industriji. Čulo se zujanje. Zašto jednostavno ne možemo ponovo stvoriti ovu energiju?“, rekao je.
Odgovor na ovo Forto je ponudio u sledećem navodu, prenosi Klix.ba.
„Sarajevo je nekada bilo centar rok i pop muzike, ali je to nestalo. Izgleda da su seljaci dobili rat. Urbana kultura umire. Sada je najpopularnija stvar ovdje turbo-folk. Mislim da je odvratno. Bili smo središte urbane popularne kulture, a sada smo središte ničega. Sad uvozimo kulturu iz Srbije i to ne najbolju. Ne želim zvučati pesimistično, u politici sam da promenim stvari. Ali potrebni su nam saveznici“, dodao je Forto.
Da li Forto izvor svih problema s kojima se kanton svakodnevno nosi vidi isključivo u ljudima sa sela ili se samo „nespretno“ izrazio ne možemo sa sigurnošću tvrditi, no ove njegove izjave odmah su naišle na oštre osude domaće javnosti.
„Sramota! Najgori deo je ova skandalozna samoorijentalizacija idiota koji je premijer Kantona Sarajevo“, napisao je bivši federalni ministar i politički aktivista Reuf Bajrović, podelivši citat iz teksta u kojem se nalazi Fortina sporna tvrdnja.
SDA-ova zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo Jasmina Bišćević-Tokić napisala je da Forto duguje izvinjenje Sarajlijama zbog sramnih izjava o našem gradu.
„Posebno boli činjenica da je Forto na ovaj način predstavio Sarajevo baš na 9. januar, dan koji simbolizuje početak etničkog čišćenja koje je kulminiralo genocidom, te u danima u kojima smo svedočili raspirivanju istih onih ideologija koje su četiri godine ubijale Sarajevo i BiH“, napisala je Biščević-Tokić.
Svetlana Nedimović, koja vodi medijsko-edukativni projekat za studente Puls demokratije i radi na projektu Trajectories of Modernity Univerziteta u Barseloni rekla je da, nakon što je prodao u osnovi društveni hotel Igman, koji vlasti ni u jednom sastavu nikad nisu pokušale obnoviti da decu i starce izvučemo iz ove smrdljive kotline, Forto lamentira nad duhom Sarajeva.
„Ne, premijeru, rat su dobili zločinci i profiteri. Seljake su zatukli, kao i radnike, svim mogućim sredstvima, samo da se namire gazde. Vratite oteto, prestanite otimati narodno – lečilišta, šume, Vijećnicu, parkove, domove kulture, svaku stopu zelenila zemlje i plavetnila neba. Pa da vidite kulture i svega ostalog. Ukratko, sjašite sa seljaka i radnika“, poručila je Nedimović.
BONUS VIDEO Mihael Šumaher dobio mural u Sarajevu
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare