Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio je 10. marta zakonski predlog o novoj pomoći ugroženima pandemijom vredan 1.900 milijardi dolara, koji je prethodno usvojen u donjem domu. Predlog zakona podržalo je 220 članova predstavničkog tela koje je pod kontrolom demokrata, dok je protiv bilo njih 211.
Ishod glasanja u Predstavničkom domu Kongresa omogućilo je predsedniku SAD Džou Bajdenu, koji je predložio novu ekonomsku pomoć, da potpiše zakon kasnije ove nedelje.
Usvajanje predloga, koji predstavlja jednu od najvećih mera protiv siromaštva u SAD od 1960-tih, predstavljalo bi veliki pobedu za demokrate koji imaju većinu u Kongresu i predsednika Bajdena, manje od dva meseca nakon što je preuzeo predsednički mandat.
Senat, koji kontrolišu demokrate, usvojio je svoju verziju zakonskog predloga nakon maratonske sednice. Gornji dom Kongresa je eliminisao ili izmenio neke odredbe prvobitnog predloga usvojenog u Predstavničkom domu, ukljućujući i povećanje minimalne cene rada na federalnom nivou, na 15 dolara za sat.
Zbog izmena koje je Senat usvojio, predlog o novoj pomoći zbog pandemije mora ponovo da odobri Predstavnički dom pre nego što ga Bajden potpiše.
Verzija, koju je usvojio Senat, u utorak je prosleđena Predstavničkom domu na usvajanje. Demokrate imaju veoma tesnu većinu u donjem domu Kongresa, što znači da ne mogu da dozvole da veliki broj njihovih kolega glasa protiv predloga.
Prva verzija je u Predstavničkom domu usvojena bez podrške republikanaca, a protiv je glasalo i dvoje umerenih demokrata.
Pratite nas i na društvenim mrežama: