Prostor ispred zagrebačkog Hrvatskog narodnog pozorišta (HNK), otkako je izbila pandemija koronavirusa, već više od šest meseci, je najživlje okupljalište mladih u glavnom gradu Hrvatske. To je glavno mesto za žurke, tu se pije, razgovara, druži, pušta muzika, peva do ranih jutarnjih sati, ali i rade neke neprimerene radnje kojima uništavaju okolinu.
Posledica? Svakodnevne gomile flaša, plastičnih čaša i drugog smeća, nekoliko gigantskih penisa iscrtanih na pločniku ispred zgrade, stotine manjih grafita i drugih poruka ispisanih po samoj građevini i oko nje, nekoliko razbijenih prozora i tragovi urina, fekalija i drugih telesnih izlučevina na zelenim površinama oko krovne hrvatske kulturne institucije.
Direktorka zagrebačkog HNK Dubravka Vrgoč nije htela da komentariše devastaciju prostora oko pozorišta. Već je, kaže, rekla sve što je imala, a sad ima ozbiljnijih obveza. Ipak članovi tamošnjeg ansambla itekako imaju šta da kažu. A i da pokažu. Već mesecima svi skupljaju šokantne fotografije na kojima se vidi sve gore opisano – smeće, natpisi, ljudi koji vrše malu i veliku nuždu, povraćaju… Sve fotografije, njih više od 50, na svom Fejsbuku objavio je Kristijan Beluhan koji radi u HNK.
Vidim, dosta se piše, al ovo je realno. Jad i bijeda. Slika neodgoja i nekulture ?
Posted by Kristijan Beluhan on Недеља, 11. октобар 2020.
„Svaki dan svedočimo kompletnoj devastaciji ovog prostora. Sve oko pozorišta smrdi na urin i ostale telesne izlučevine. Pre nego što ujutru dođu radnici Čistoće, sve izgleda kao da je održan folk festival. Uništava se i sama zgrada i sve oko nje. To se sve odvija na Trgu Republike Hrvatske, što je vrlo zanimljiva simbolika“ počinje Beluhan, koji je zgrožen onim što se događa.
Radnici Čistoće, smatra, dobro rade svoj posao i intenzivirali su svoje intervencije oko HNK. Grafite oni ne mogu da saniraju, a Beluhan kaže da se ni urin i fekalije više ne mogu očistiti sa zelenih površina i grmlja. Po njemu potencijalno rešenje ovog problema nije represija. Misli da ne bi bilo ni moguće da komunalni redari oko HNK ispisuju kazne jer se tamo jednostavno skuplja previše ljudi, vikendom i više od hiljadu.
„Rešenje je u edukaciji mladih. Trebalo bi ih naučiti da preuzmu odgovornost za ono što rade. Po ovakvim stvarima se vidi da smo ozbiljno zanemarili obrazovanje i kulturu. Tu se ne radi o, recimo, nekom supkulturnom buntu ili slično. Tu se ne okuplja neka supkulturna skupina, nego se čuje muzika koja varira od Škore, preko Tompsona, pa do trapa. Ako je to supkultura, onda je to poražavajuće“ kaže, pa nastavlja:
„Ne verujem da je to iskaz nekakve mladenačke revoltiranosti zbog novonastale situacije povezane s pandemijom. Ona nam svima teško pada, što govorim iz pozicije muzičara, nama je veliki deo poslova stopiran. Ipak revolt se ne pokazuje uništavanjem grada. Nisam za ugrožavanje ičije slobode. Svi smo mi bili mladi, i još smo. Ipak ovde se zaista radi o čistoj devastaciji“ priča Beluhan. On predlaže da se na zgradu možda postave kamere te da se umesto kod HNK mladi počnu okupljati na, recimo, Marulićevom trgu, gde nema toliko stanara.
BONUS VIDEO: