Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan založio se danas za reformu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, osudivši činjenicu da su Sjedinjene Američke Države mogle da stave veto na rezoluciju o prekidu vatre u Gazi uprkos ogromnoj podršci predlogu iz drugih zemalja.
„Zahtev Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija za prekid vatre odbacio je samo američki veto. Da li je to pravda?“, rekao je Erdogan na konferenciji o ljudskim pravima u Istanbulu, dodajući da „Savet bezbednosti UN treba da se reformiše“.
Na glasanju u Savetu bezbednosti, u petak, SAD su stavile veto na rezoluciju o trenutnom prekidu vatre u Gazi, za koju je glasalo 13 članica tog tela UN, dok je Velika Britanija bila suzdržana, podseća Rojters.
Sjedinjene Američke Države ocenile su rezoluciju kao „neuravnoteženu“ i „odvojenu od stvarnosti“. Objašnjavajući razlog zbog kog je Vašington stavio veto na rezoluciju, predstavnik SAD je rekao da je proces koji je prethodio donošenju nacrta rezolucije bio užurban, kao i da su odgovarajuće konsultacije tokom njega izostale, preneo je ranije BBC.
On je tokom svog izlaganja naglasio da u rezoluciju nisu uključeni izrazi koje su SAD tražile, kao što je osuda Hamasovog napada 7. oktobra, što predstavlja razlog zbog kog je i Britanija bila uzdržana.
Predložena rezolucija je odgovor na pismo koje je generalni sekretar UN Antonio Gutereš poslao Savetu bezbednosti u sredu, a u kome je upozorio na predstojeću „humanitarnu katastrofu“ u Gazi i pozvao 15 članica tog tela da glasaju za prekid vatre radi dostavljanja humanitarne pomoći i oslobađanja talaca, preneo je AP.
Nacrt rezolucije su podneli Ujedinjeni Arapski Emirati, koji su trenutno član Saveta bezbednosti UN.