Potraga za nestalom podmornicom "Titan" značajno se proširila, i to na tri nivoa - u vazduhu, na površini okeana i podvodno, kazao je dopisnik Skaj njuza iz Njufaundlenda Džon Sparks. U međuvremenu, istraživač Majkl Haris upozorava - ovakve misije se planiraju godinu dana, a ne 48 sati.
I kanadska i američka obalska straža poslale su dodatne brodove u pomoć, a francuski istraživački brod trebalo bi danas da stigne.
Operacija spasavanja je dodatno otežana zbog nemogućnosti lociranja podmornice.
„Prvo moraju da je lociraju, pa onda da izvrše procenu o samoj strukturi i ljudima na brodu. S obzirom da se zalihe kiseonika i energije na brodu smanjuju, spasioci imaju vrlo malo vremena da stignu do plovila, pa onda da započnu operaciju spasavanja“, kazao je Sparks.
Istraživač Majkl Haris, koji je 30 godina radio sa nestalim putnikom „Titana“, Polom-Anrijem Nargeoletom, više puta je plovio do olupine ne bi li pronašao artefakte.
On je kazao da takva misija podrazumeva planiranje od godinu do godinu i po dana i da ne može da se „osmisli za 48 sati“.
„Morate da spremite opremu, a nisam siguran da postoji podmornica koja može da se spusti do dubine Titanika, ako se ova podmornica tamo i nalazi“, kazao je Haris.
On je istakao da postoji tromesečni period, od juna do septembra, kada je voda mirnija, pa je i „ronjenje“ u severnom Atlantiku bezbednije, ali, kako je dodao, putovanje „OceanGate“-om je došlo „stvarno rano u sezoni“.
BONUS VIDEO Brod koji je potonuo na svom prvom i jedinom putovanju