Foto: IOS / Zuma Press / Profimedia, Lucrezia Granzetti - LaPresse / Shutterstock Editorial / Profimedia

Nekoliko dana pre nego što je 22-godišnja Đulija Čeketin trebalo da stekne diplomu biomedicinskog inženjera, tačnije 11. novembra, otišla je da kupi svoju matursku odeću sa bivšim dečkom Filipom Turetom (22). Par je nestao, a ubrzo su se pojavili snimci koji su pokazali poslednje trenutke njenog života. Njeno ubistvo koji je navodno izvršio njen bivši momak, šokiralo je zemlju i podstaklo obračun sa nasiljem nad ženama.

Ubistvo

Kamere koje su bile postavljene na parkingu u blizini Venecije, odnosno Đulijine kuće u Vigonovu, snimile su kako Turet tuče svoju bivšu partnerku.

Usled fizičkog obračuna, Đulija je pokušala da pobegne, ali tužioci kažu da joj je Turet stavio lepljivu traku na usta, naterao da uđe u automobil i ponovo je napao.

Posle jednonedeljne potrage, Đulijino telo pronađeno je na dnu jarka, umotano u crne plastične kese.

Na njenom telu bili su vidljivi tragovi brutalnog ubistva – glava i vrat su joj bili prekriveni sa najmanje 20 dubokih uboda nožem. Nadležni veruju da je ubijena u noći 11. novembra.

Policija je potom izdala međunarodnu poternicu i pokrenula masovnu poteru za Filipom Turetom. Njegov automobil primećen je u severnoj Italiji, Austriji, a zatim u Nemačkoj.

Nedelju dana kasnije Turet je uhapšen u blizini Lajpciga, u Nemačkoj, kada je vozač pozvao policiju nakon što je primetio automobil koji je parkiran na autoputu. Pozivalac nije imao pojma da je 22-godišnji vozač tražen zbog ubistva. Turet do sada nije zvanično optužen i Italiji će biti izručen u subotu.

Nakon što je policija pronašla Đulijino telo, njena sestra Elena napisala je na Instagramu: „Počivaj u miru. Volim te“.

Femicid

Podaci italijanskog Ministarstva unutrašnjih poslova pokazuju da je od početka godine u Italiji ubijeno 106 žena, od kojih je 55 ubio partner.

Đulijino ubistvo izazvalo je izliv tuge i besa u Italiji, gde mnoge žene smatraju da su patrijarhalni stavovi ukorenjeni. Širom zemlje održavaju se protesti i bdenja.

U subotu se u nekoliko italijanskih gradova očekuju demonstracije povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Italijanska dežurna linija za borbu protiv nasilja saopštila je da se broj poziva toj službi u poslednja dva dana udvostručio.

Direktorka “ Differenza Donna“, nevladine organizacije koja se bori protiv rodno zasnovanog nasilja, Elisa Erkoli, rekla je da je Đulijino ubistvo bilo „poslednja kap koja je prelila čašu, nakon niza slučajeva femicida“.

„U Italiji je na svaka tri dana ubijena jedna žena“, rekla je ona i dodala da je razlog nasilje uglavnom taj što su žene u nekim slučajevima uspešnije od muškaraca.

Turet je studirao isto što i Đulija, ali je ona diplomirala pre njega. Njih dvoje su se i upoznali na fakultetu. Bili su zajedno godinu i po dana nakon čega je ona prekinula vezu u avgustu.

Đulijina sestra Elena rekla je da je bila zabrinuta zbog njegove posesivnosti, ali nikada nije ni zamislila da bi mogao da je povredi.

Prema podacima Italijanskog nacionalnog instituta za statistiku (ISTAT), više od 40 odsto Italijana od 30 do 69 godina ne radi, i to uglavnom jer nisu u stanju da nađu posao i brinu o svojoj porodici.

„I dok žene napreduju, muškarci i dalje žive u ideji patrijarhalnog odnosa“, smatra Erkoli.

Prema njenim rečima, nada se da će izliv besa izazvan smrću Đulije Čeketin izazvati duboku promenu u italijanskom društvu.

Parlament je u sredu jednoglasno usvojio novi zakon za jačanje mera protiv rodnog nasilja, koji podrazumeva strožije zabrane prilaska i pojačan nadzor za muškarace koji su proglašeni krivima za rodno nasilje.

Pročitajte još...

Ranije ove nedelje od škola je zatraženo da minutom ćutanja odaju sećanje na Đuliju. Međutim, studenti na Univerzitetu u Padovi, gde je Đulija studirala, proveli su minut ćutanja, praveći buku – pljeskali su rukama, čitali poeziju i pevali.

Odbili su da ćute.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar