ilustracija Foto:shutterstock Lukasz Pawel Szczepanski

Poljska ultrakonzervativna stranka Pravo i pravda (PiS), koja je izgubila nedavne izbore, svim silama želi da nakon punih osam godina što više otegne svoj silazak s vlasti i odlazak u opoziciju.

Iako je jasno da nema većinu u poljskom parlamentu Sejmu, ni koalicijskog partnera (radikalno desna stranka Konfederacija odbacila je tu mogućnost, ali čak ni s njom ne bi imali potreban broj glasova) s kojim bi mogao da osnuje vladu, šef PiS-a Jaroslav Kazinski i njegov bliski saradnik Andžej Duda, poljski predsednik, ipak su dali uzaludni mandat „svom“ dosadašnjem premijeru Mateusu Moravjeckom, po onoj „zaludni pop i jariće krsti“. Ta vlada je čak, pre nego što je prošla proveru poslanika, položila i zakletvu u predsedničkom dvorcu pred Dudom.

Mateuš Moravjecki Foto:Tanjug/AP Photo/Jose Luis Magana

PiS ima pojedinačno najviše poslanika, ali to je tek Pirova pobeda, pa su izveli dogmatski trik, pozivajući se na ustavnu odredbu da onaj koji je dobio najviše glasova ima pravo na pokušaj da sastavi vladu.

Tako su Kazinski i Duda gurnuli Moravjeckog u samoubilačku misiju da sastavi vladu koja će, kako je rekao bivši poljski premijer Lezek Miler, „živeti kraće od vinske mušice“, a poljski nezavisni mediji već je nazivaju „zombi vladom“. Naime, ona će opstati verovatno samo do 14. decembra kada bi trebalo da se glasa o poverenju u Sejmu.

Mateuš Moravjecki Foto: EPA-EFE/Art Service

Zanimljivo je da čak i prokremljanska agencija TASS u svom komentaru daje samo desetak odsto šansi da će poslanici podržati PiS-ovu vladu. I samom Moravjeckom je jasno da je to besmislen i jalov posao, pa je u tu „tehničku vladu“ stavio uglavnom čak i široj poljskoj javnosti potpuno nepoznate ljude iz svog „intimnog“ političkog kruga. U vladi je čak većina žena, što je populistički poduhvat, ali koji pokazuje kako ih je PiS hladno žrtvovao, poslavši ih u političko minsko polje. Jedino od zvučnijih imena je Marius Blazak, ministar odbrane, koji je do poslednjeg trenutka tvrdio da neće ući u vladu jer je preuzeo mesto šefa zastupničkog Kluba PiS-a, u čemu neki poljski analitičari čak vide i najavu da ga Kazinski priprema za svog naslednika. Tako je njegovo pojavljivanje u ovoj kratkotrajnoj vladinoj epizodi zapravo bio test lojalnosti i žrtve koju je spreman da da za „trampistički“ PiS.

Pročitajte još...

Ali, kako je za poljski Radio Zet rekao Marsin Kirvinski, visoki zvaničnik Građanske platforme  PO), bivši premijer Donald Tusk – lider koalicije u koju ulaze njegov PO, stranački savez nekoliko centrističkih stranaka Treći put (TD) i Levica – biće „sto posto novi premijer Poljske“, a već je dogovorena i vlada s kojom će izaći u javnost kada konačno parlament ne izglasa PiS-ovu vladu. Nakon toga će Sejm sam predložiti novog mandatara, a to će biti Donald Tusk, što bi moglo da bude u drugoj polovini decembra. Te stranke potpisale su koalicioni sporazum i od 460 mesta u Sejmu, imaju dovoljnih 248 da mogu mirno da vladaju.

Doduše, pre nego što će u Sejmu Moravjecki predstaviti program i ministre, poljski mediji navode da PiS vodi očajničku borbu u potrazi za „žetončićima“ koji bi im omogućili da opstanu na vlasti ili makar onemoguće stabilnost Tuskove vlade. Tuskovim dolaskom na vlast poljska unutrašnja i pogotovo spoljna politika doživeće velike promene, odnosno Poljska više ne bi trebala da bude evropski „trouble maker“, nego bi bila lojalnija Briselu, čime bi Mađarska Viktora Orbana ostala sama, jer ipak Slovačka s Robertom Ficom nije tako jaka karika u protivljenju EU. U Poljskoj očigledno sviću neke nove zore, a Brisel nakon holandskih izbora opet dobija jedan jak adut.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar