Doktorat Sebije Izetbegović je poništen, a odluka o tome objavljena je u Službenom glasniku Kantona Sarajevo.
Rektor Univerziteta u Sarajevu Rifat Škrijelj kaže da to nije ništa novo i da se čekala drugostepena odluka odluka Kantonalnog suda u Sarajevu, piše N1 Sarajevo.
„Sebija Izetbegović više ne predaje na Medicinskom fakultetu, sada predaje drugi profesor“, rekao je Škrijelj za N1.
On je za RSE naveo da je „sa njom raskinut ugovor 24. aprila. To je epilog prethodno donesenih odluka u organima i telima univerziteta u Sarajevu“.
„Sebija Izetbegović je imala ugovor o radu na Medicinskom fakultetu koji nikada nije dostavljen Univerzitetu u Sarajevu, ali smo ga i formalno poništili. S obzirom da je taj ugovor o radu neodrživ nakon svih akata koje smo doneli, odnosno odluka koje smo doneli na Senatu i Univerzitetu. Ne može biti neko na profesorskom mestu, kome je oduzeta profesura stavljanjem van snage odluke“, rekao je Škrijelj.
Senat Univerziteta u Sarajevu je 13. aprila poništio doktorat Sebije Izetbegović. Ona je dugogodišnja direktorka Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
Senat je Izetbegović 6. marta poništio zvanje magistarke medicinskih nauka, a krajem marta i zvanje redovne profesorke na katedri za ginekologiju i akušerstvo Medicinskog fakulteta u Sarajevu.
Izetbegović je poslanica u Skupštini Kantona Sarajevo i supruga Bakira Izebegovića, predsednika Stranke demokratske akcije (SDA), najveće bošnjačke partije u državi.
Izetbegović je direktorka KCUS-a od 2016. godine. Mandat joj ističe u januaru 2024. godine.
Proteklih godina je KCUS napustio veći broj lekara i medicinskog osoblja, javno iznoseći nezadovoljstvo stanjem u ovoj zdravstvenoj instituciji.
Saglasnost za imenovanje direktora KCUS-a daje ministar zdravlja Federacije BiH.
Vlasnici/osnivači su Federacija BiH i pet od ukupno deset kantona u ovom entitetu – Zeničko-dobojski (ZDK), Bosanskopodrinjski (BPK), Unsko-sanski (USK), Srednjobosanski (SBK) i Kanton Sarajevo (KS).
Upravni odbor KCUS-a ima 11 članova i Vlada Federacije ga imenuje na predlog osnivača ove ustanove na mandat od četiri godine.
Dva člana predlaže Kanton Sarajevo, a po jednog ostala četiri kantona. Pored toga, dva člana predlaže Federalno ministarstvo zdravstva, a tri člana su iz reda zaposlenih u KCUS, od kojih najmanje dva moraju da budu zdravstveni radnici.
Vlada Federacije BiH je u aprilu 2022. imenovala deset članova, pri čemu je imenovala samo jednog člana ispred Kantona Sarajevo, te tri člana iz reda zaposlenih u KCUS-u.
Vlast u Kantonu Sarajevo čine Socijaldemokratska partija (SDP) BiH, Narod i pravda (NiP) i Naša stranka (NS). Te stranke nisu u trenutnoj Vladi Federacije koju od izbora 2014. godine čine Stranka demokratske akcije (SDA) čiji je kadar Sebija Izetbegović, Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) BiH i Savez za bolju budućnost.
***
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare