Poljski apelacioni sud presudio je danas da dva istoričara optužena da su u knjizi o holokaustu ukaljala ugled poljskih seljaka ne moraju da se izvine, čime je odbačena ranija presuda nižeg suda u Varšavi.
U februaru je sud u Varšavi doneo presudu da se Barbara Engelking i Jan Grabovski, autori knjige „Sledi noć: Sudbina Jevreja u odabranim okruzima okupirane Poljske“, moraju izviniti zbog tvrdnji da je seljanin Edvard Malinovski predao Jevreje nacističkim Nemcima.
Neki akademici su tada ocenili da bi ova presuda mogla ugroziti dalja istraživanja o ulozi Poljske u Drugom svetskom ratu.
„Presuda doneta danas je ogromna stvar, ne samo za mene i moje kolege, već i za čitavu humanističku profesiju ovde“, rekao je Grabovski.
Poljski vladajući nacionalisti kažu da su studije koje ukazuju na saučesništvo nekih Poljaka u ubistvima Jevreja od strane nacističkie Nemačke, pokušaj obeščašćenja Poljske, koja je, kako navode, podnela ogromne gubitke tokom Drugog svetskog rata.
Slučaj je pokrenula nećaka pomenutog u knjizi, Malinovskog, a finansirala ga je Poljska liga protiv klevete, desničarska nacionalistička nevladina organizacija koja se protivi navodima o poljskoj umešanosti u ubistvima Jevreja.
Sudija Apelacionog suda odbacio je tužbu protiv istoričara, ističući i važnost slobode akademskog istraživanja i potrebu da se izbegne zastrašujushi efekat koji bi mogao da zaustavi dalje studije.
„Ovo je od posebnog značaja u pitanjima koja predstavljaju važan element javne rasprave, pokrećući važna društvena pitanja u vezi sa istorijom države i nacije“, rekao je sudija.
Šef Poljske lige protiv klevete, Maciej Svirski objavio je na svom Tviter nalogu da nećaka Malinovskog planira da se „bori dalje“ i podnese vanrednu žalbu Vrhovnom sudu.
Jevrejsko stanovništvo u Poljskoj od oko 3,2 miliona bilo je najbrojnije u Evropi za vreme Drugog svetskog rata.
Gotovo svi poljski Jevreji su ubijeni, od kojih mnogi u koncentracionim logorima, dok je još tri miliona građana Poljske izgubilo život tokom nacističke okupacije te zemlje u Drugom svetskom ratu.
Značajan broj istraživanja sugeriše da, dok je hiljade Poljaka rizikovalo svoje živote kako bi pomoglo Jevrejima, hiljade Poljaka je takođe učestvovalo u holokaustu, navodi Rojters.
Mnogi Poljaci, kako dodaje britanska agencija, ne prihvataju takve nalaze istraživanja.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: