Kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang u utorak je smenjen sa funkcije, i to manje od sedam meseci nakon imenovanja. To možda i ne bi bila zanimljiva vest da se nije desila posle njegovog misterioznog nestanka. Naime, Gang je od 25. juna doslovno nestao iz javnosti, tako da je moglo samo da se spekuliše o njegovoj sudbini, što je dodatno podstaknuto ranijim nestancima kineskih moćnika. Ipak, deo ove misterije je rešen - Gang je smenjen, a na njegovo mesto dolazi dobro poznata ličnost - Vang Ji, šef spoljnih poslova Komunističke partije i bivši ministar spoljnih poslova Kine.
Odluka o smeni šefa diplomatije doneta je na posebnoj sednici Stalnog komiteta Nacionalnog narodnog kongresa.
Već do utorka uveče, Gangov profil je izbrisan sa internet stranice Ministarstva spoljnih poslova. Ipak, još uvek nije naveden zvaničan razlog njegove mene – da li je možda pokrenut neki postupak protiv njega? Takvi nedostaci u informacijama nisu neuobičajeni u kineskom političkom sistemu, koji je poznat po netransparentnosti.
Gangova smena dolazi usred napornog i važnog diplomatskog perioda za Kinu nakon njenog izlaska iz pandemije i dok Peking pokušava da popravi zategnute odnose sa međunarodnim partnerima. Gang je imao ključnu ulogu u naporu da se obnove odnosi Sjedinjenih Američkih Država i Kine.
U svom poslednjem javnom nastupu, Gang je viđen rame uz rame sa zamenikom ruskog ministra spoljnih poslova Andrejem Rudenkom, koji je obišao Peking da bi se sastao sa kineskim zvaničnicima nakon pobune plaćeničke grupe Vagner.
Glasine o njegovoj sudbini dodatno je podstaklo i to što resorno ministarstvo nije u potpunosti objasnilo njegov nestanak.
Gang je jedan od najviših zvaničnika koji se toliko dugo u kontinuitetu nije pojavljivao u javnosti.
Kada je Gang propustio diplomatski sastanak početkom jula u Indoneziji, ministarstvo je kratko navelo da su u pitanju bili „zdravstveni razlozi“. Umesto njega poslat je Vang Ji, koji je prisustvovao i sastanku BRIKS bloka velikih ekonomija u razvoju u Južnoj Africi.
Takođe, kada je prošlog ponedeljka portparolka Ministarstva spoljnih poslova Kine, Mao Ning, upitana gde je ministar, odgovorila je da nema informacije o tome.
Taj isprazni odgovor portparolke dodatno je rasplamsao već užarena nagađanja o odsustvu Ganga i produbio sumnje o prirodi njegovog nestanka.
Najveći internet pretraživač u Kini, Baidu, poslednjih desetak dana zabeležio je nagli porast broja pretraga o ministru – ime „Ćin Gang“ pretraživano je više puta od imena najpoznatijih ličnosti u Kini.
Gang je nekada kineskom predsedniku Siju Đinpingu bio čovek od poverenja i brzo je napredovao od portparola ministarstva spoljnih poslova do zamenika ministra, pišu kineski mediji.
Posle samo dve godine vršenja dužnosti ambasadora Kine u Sjedinjenim Državama, postavljen je na mesto ministra spoljnih poslova Kine u decembru 2022. godine – bio je jedan od najmlađih šefova diplomatije u istoriji Kine.
Pre toga bio je portparol Ministarstva spoljnih poslova i pomagao je u organizaciji međunarodnih poseta predsednika Sija, što mu je dalo priliku da blisko sarađuje sa kineskim vođom i da ga po svoj prilici, zadivi.
Njegovo imenovanje za ministra u odnosu na iskusnije kandidate, mnoge je iznenadilo, ali je viđeno kao znak Sijevog poverenja u diplomatu. Zato je njegov „nestanak“ i uzburkao javnost.
„Bilo kakvi problemi sa njim (Gangom) loše će se odraziti na Sija – pokazaće da Si nije uspeo da odabere pravu osobu za posao, a ako se nekom visokom zvaničniku dogodi nešto neobično, postaviće se pitanje da li su se njihovi odnosi sa najvišim liderom pogoršali ili je to samo znak političke nestabilnosti“, kazao je za CNN ranije ovog meseca Deng Juven, bivši urednik novina Komunističke partije, koji živi u SAD.
U prilog tome ide i činjenica da su u prošlosti kineski moćnici nestajali iz vidokruga javnosti, da bi se mesecima kasnije otkrilo da su pritvoreni zbog neke istrage.
Tokom poslednjih godina u Kini je uočen krajnje bizaran fenomen – milijarderi koji progovore protiv vlasti i Si Đinpinga nestaju bez traga. Ne zna se tačno njihov broj, sem da je pre Ganga nestao Bao Fan, vodeći poslovni broker u tehnološkoj industriji.
Fanov nestanak je uočen 14. februara, i to samo nekoliko dana pre nego što je njegova kompanija objavila da „sarađuje sa istragom određenih vlasti u Narodnoj Republici Kini“. Na isti način, tokom prethodnih godina, nestajali su i ostali milijarderi.
Njegova kompanija je u saopštenju dodala navela da nema „nikakvih informacija koje ukazuju na to da je nedostupnost povezana ili bi mogla biti povezana s poslovanjem i/ili operacijama grupe“.
Ono što ovaj slučaj čini još sumnjivim, jeste to što je Fan prošlog septembra hapšen od strane vlasti u sklopu istrage o njegovom radu u državnoj banci ICBC.
Inače, Fan je izvršni direktor kompanije Čajna Renesans Holdings, koja je poslovala sa internet gigantima kao što su Tencent, Alibaba i Baidu, i smatra se liderom u kineskom tehnološkom sektoru.
Nestanak je podstakao spekulacije da je to jedan od načina na koji predsednik Si Đinping pooštrava kontrolu nad kineskom ekonomijom.
Samo u 2015. nestalo je najmanje šestoro direktora, uključujući Guo Guangčanga, predsednika konglomerata Fosun International, koji je na Zapadu najpoznatiji po vlasništvu nad engleskim premijerligašem Vulverhemptonom. Njega na istoku nazivaju i kineskim Vorenom Bafetom.
Guo je nestao u decembru 2015. godine na neko vreme, a njegova kompanija je nakon njegovog ponovnog pojavljivanja saopštila „da pomaže u istragama“.
Dve godine kasnije, kinesko-kanadski biznismen Ksiao Jianhua odveden je iz luksuznog hotela u Hong Kongu. Bio je jedan od najbogatijih Kineza, a prošle godine je završio u zatvoru zbog korupcije.
U martu 2020, milijarder i tajkun nekretninama Ren Zhikiang nestao je nakon što je Sija nazvao „klovnom“ zbog njegovog rukovanja pandemijom.
Kasnije te godine, Ren je nakon jednodnevnog suđenja osuđen na 18 godina zatvora zbog optužbi za korupciju.
Najistaknutiji milijarder koji je nestao bio je osnivač Alibabe Džek Ma. Tada najbogatija osoba u Kini nestala je krajem 2020. godine na nakon što je kritikovala finansijske regulatore u zemlji.
Uprkos tome što je donirao skoro 10 milijardi dolara Zajedničkom fondu za prosperitet, Ma nije viđen u Kini više od dve godine. Takođe nije optužen ni za kakve zločine, a nedavno je uslikan u noćnom provodu u Beogradu.
BONUS VIDEO Sastanak Putin – Si Đinping