Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Lideri EU započeli su danas dvodnevni samit Evropskog saveta, na kojem će razgovarati o politici proširenja EU, uključujući proces stabilizacije i pridruživanja i naredne korake u tom pogledu.

Na agendi bi trebalo da se nađu zaključci o proširenju, koji su u utorak usvojeni na sastanku Saveta za opšte poslove EU, a u kojima se, u delu koji se odnosi na Srbiju, traži od Evropske komisije i visokog predstavnika EU da hitno predlože Savetu, pre kraja janara 2024. godine, izmene i dopune merila za Poglavlje 35 pristupnih pregovora Srbije kako bi se, kako se navodi, „odrazile obaveze Srbije“ koje proizilaze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa i njegovog implementacionog aneksa.

U zaključcima se navodi da će napredak Srbije u oblasti vladavine prava i normalizacija odnosa sa Prištinom nastaviti da određuju ukupni tempo pregovora o pristupanju Srbije EU.

Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Beograd i Priština pozivaju se da u potpunosti poštuju i sprovode sve obaveze, bez daljeg odlaganja i preduslova, što uključuje osnivanje Zajednice sprskih opština.

Lideri EU trebalo bi da razgovaraju i o najnovijim dešavanjima u ratu u Ukrajini i podršci EU Kijevu. Očekuje se da će pitanje otvaranja pregovora sa Ukrajinom, čiji početak blokira Mađarska, biti u fokusu samita.

Mađarski premijer Viktor Obran izjavio je danas, pred početak samita, da, kada je reč o otvaranju pregovora EU sa Ukrajinom, bez ispunjenja preduslova nema o čemu da se razgovara, a da su ispunjena samo tri od sedam preduslova.
Orban je naglasio da je kratkoročan novac za Ukrajinu već u budžetu, a da podržava dugoročnu finansijsku pomoć Ukrajini van budžeta EU.

POGLEDAJTE JOŠ:

Dodao je da je proširenje proces zasnovan na zaslugama i da postoje preduslovi i naveo da je u slučaju Ukrajine Evropska komisija postavila sedam preduslova, od kojih su ispunjena tri, a da bez ispunjenja uslova nema o čemu da se razgovara.

Na agendi samita u Briselu bi trebalo da se nađe i pitanje otvaranja pregovora sa Moldavijom i BiH, kao i davanje statusa kandidata Gruziji.

Na dnevnom redu biće i situacija na Bliskom istoku, pitanja odbrane i bezbednosti, kao i određena pitanja vezana za spoljnu politiku.