Nova varijanta koronavirusa rapidno se širi Amerikom i Evropom, i to baš uoči praznika. To se može zaključiti prema skoku u broju zaraženih ovim virusom i njegovom novom varijantom JN.1, koja je prvi put zabeležena u septembru u Sjedinjenim Američkim Državama, a potom je ušla i u Španiju, Holandiju, Veliku Britaniju i Francusku. Šta je nova varijanta i koliko treba da pazimo?
Pomenuti virus je podvarijanta omikrona, odnosno BA.2.86, koji je poznat i kao Pirola, tako da je JN.1 dobilo naziv „Pirolino dete“.
Omikron se prvi put pojavio u julu u Danskoj, a potom je počeo da hara Velikom Britanijom u avgustu. Radžendram Rajnarajanan, pomoćnik dekana za istraživanje i vanredni profesor na njujorškom institutu za tehnologiju na Državnom univerzitetu Arkanzas, koji održava bazu podataka o varijantama kovida, kaže da su varijante omikrona zabrinjavajuće zbog mutacija.
Naime, JN.1 ima jednu mutaciju na svom šiljastom proteinu, to određuje koliko lako čovek može da se zarazi virusom.
Kako piše Skaj njuz, od 4. decembra, u Velikoj Britaniji prijavljeno je samo 302 slučaja zaraze ovom varijantom i 3.618 širom sveta, ali profesorka imunologije na Univerzitetu Kembridž, Kler Brajant, kaže da će to verovatno postati sledeća uobičajena varijanta.
Pojava varijanti virusa znače da JN.1 lakše izbegava ljudski imuni sistem, pa se samim tim lakše širi u populaciji.
„To (visoki stepen zaraze) je ono što nam je do sada pravilo najviše problema, jer ne možete da kontrolišete nešto što je toliko zarazno“, kaže Brajant.
Ipak, virusolog Nikolas Loker kaže da do sada nije bilo vežih slučaja infekcije.
„Ono što sad vidimo je prirodna evolucija kovida i mislim da trenutno ne postoji razlog za brigu“, smatra Loker.
Stručnjaci smatraju da vakcina protiv korone deluje i protiv nove varijante, tako da je vakcinacija prioritet, posebno s obzirom na to da je u Sjedinjenim Američkim Državama manje od 16 odsto obolelih primilo vakcinu.
Prema rečima stručnjaka, vakcina je nužna za starije i osobe sa oslabljenim imunitetom.
Naučnici ocenjuju da nizak nivo vakcinacije može da bude uzrok zabrinutosti.
„Ove zime ćemo videti prilično veliki porast slučajeva zaraze, ali ne zato što je JN.1 problematičniji ili ozbiljniji, već zato što gubimo odbranu“, kaže Loker.
Kako omikron nastavlja da se razvija, epidemiolozi i dalje naglašavaju važnost vakcinacije. Džastin Lesler, istraživač sa Univerziteta Severne Karoline i njegove kolege, nedavno su uradili projekciju budućih infekcija koronom i zaključili su da bi redovna vakcinacija mogle da spase do 49.000 života godišnje, piše Njujork tajms.
Trenutno se JN.1 češće prijavljuje u Evropi, rekao je Rajnaraianan, ali neke zemlje imaju bolje podatke od drugih.
„Verovatno se proširio na svaku zemlju koja prati kovid“, rekao je on, zbog mutacija u proteinu koje mu olakšavaju vezivanje i zarazu.
Dok neki stručnjaci kažu da se vrhunac epidemije zbog JN.1 očekuje u narednim nedeljama, profesor iz Kalifornije Erik Topol kaže da je nemoguće tačno predvideti kako će se JN.1 razvijati.
„Neće se ponoviti novembar 2021, kada se pojavio omikron“, predvideo je Rajnarajanan. U roku od četiri nedelje nakon što je Svetska zdravstvena organizacija objavila novu varijantu korone – omikron virus, on se proširio širom sveta.
Prema rečima stručnjaka, za sada nema podataka koji bi pokazali da JN.1 izaziva drugačije simptome od prethodnih varijanti, tako da su znaci da ste zaraženi ovom varijantom sledeći: groznica, kašalj, otežano disanje, umor, malaksalost, glavobolja, gubitak mirisa ili ukusa, upala grla, zapušen nos, mučnina ili povraćanje i dijareja.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare