Jedan od najvećih izazova sa kojima se suočavaju izraelske snage tokom kopnene operacije u Gazi je ogromna mreža podzemnih tunela koje koristi Hamas.
Dug stotinama kilometara i dubok do 80 m, sistem se koristi iz raznih razloga – uključujući izvođenje napada, krijumčarenje robe i skladištenje oružja.
Takođe se smatra da se u tunelima nalazi više od 200 izraelskih talaca.
Ali nije ih lako pronaći, često skrivene ispod zgrada svih vrsta. Kako će se IDF boriti protiv njih?
Vojni ekspert Kris Moris rekao je za Skaj njuz da izraelske snage imaju pet opcija.
On je objasnio da, iako Izrael ne zna pun obim mreže tunela, on je dobro obavešten i da je razvio „specijalnu vojnu jedinicu“ posebno dizajniranu da se bavi njima.
„Oni su veoma dobro opremljeni, veoma su dobro obučeni. Imaju psihološke kontramere i imaju testove kako bi se uverili da su dovoljno mentalno robusni da, ako je potrebno, siđu u te tunele“, rekao je on.
U prvom slučaju, IDF bi slala vozila bez posade da provere da li ima zamki i prikupila čvrste dokaze o aktivnostima unutar tunela, dodao je on.
Ali slanje ljudi dole nikada neće biti poželjna opcija i Izrael će želeti da izbegne „borbe u tunelima po svaku cenu“.
U idealnom slučaju, izraelske snage će pokušati da „zatvore“ tunele umesto toga.
Moris je rekao da bi Izrael to mogao da uradi tako što će ih uništiti buldožerom ili bacanjem eksploziva.
„Postoji niz različitih, veoma rudimentarnih, fizičkih načina na koje možete da ih uništite, ali izazov je da ih identifikujete“, rekao je on.
„Jednostavno zatvaranje tunela imaće efekta, ali u idealnom slučaju biste želeli da znate šta je tamo dole.“
Bomba od pene ili sunđerasta bomba je specijalizovani hemijski uređaj koji oslobađa rafal ekspandirajuće pene koja se brzo stvrdne.
„Ovo je jedno od izraelskih čudesnih oružja“, rekao je Moris. „Oni bacaju ove kanistere koji efikasno blokiraju tunele.“
Loša strana za Izrael je to što su samo kratkoročno rešenje.
„Dugoročno, pena se može ukloniti“, dodao je.
Četvrta opcija Izraela mogla bi da bude kopiranje poteza koji je Egipat ranije preduzeo u borbi protiv krijumčarenja – bacanje otpadnih voda niz tunele.
„To je veoma efikasno rešenje“, rekao je gospodin Moris. „Za njih bi imalo vojnog smisla da ga koriste ako se stvore uslovi“.
Međutim, to ne bi bilo sjajno „u smislu optike“ i moglo bi da doprinese izgradnji humanitarne krize koja se već širi regionom.
Konačna opcija je upotreba sofisticiranog oružja za gađanje tunela iz vazduha, rekao je on.
„Izrael ima prilično značajan inventar oružja koje se može baciti iz vazduha, stvari poput razbijača bunkera, koje mogu prodreti u zemlju“, objasnio je Moris.
Međutim, čak i ako se koristi precizno navođeno oružje, ono bi moglo da izazove „veliku kolateralnu štetu“.