Nakon što se ispod objava evropsko-mediteranskog seizmološkog centara (EMSC) na Tviteru o sinoćnjem zemljotresu kod Stoca našao niz političkih i uvredljivih komentara, ali i lažnih predviđanja zemljotresa ova organizacija odlučila je da sve naloge koji pišu neprikladan sadržaj blokira.
„Ponovno smo blokirali brojne profile u poslednjih nekoliko sati. Ponavljamo: Ne koristite aplikaciju za tvrdnje o predviđanju zemljotresa jer je tako nešto nemoguće, ne pišite političke i uvredljive komentare ili ćete biti blokirani. Hvala“, naveli su u saopštenju.
Na ovakvu odluku su bili praktično primorani, jer su korinsici Tvitera nastavili da pišu „nebuloze“ uprkos upozorenju EMSC-a da ne iznose neutemeljene tvrdnje i predviđaju zemljotrese.
We have again blocked a number of accounts in the last few hours. We repeat our policy: do not associate @Lastquake and use its visibility to claim earthquake prediction as it does not exist, do not make political or offensive statements or you will be blocked. Thank you
— EMSC (@LastQuake) April 23, 2022
„Verovatno ćete čuti neke ljude kako objašnjavaju da su predvideli ovaj potres. Klonite se njih, oni su ili šarlatani ili se glupiraju kako bi dodatno podigli tenziju među stanovništvom. Nažalost, nauka još uvek ne može da predvidi potrese“, naveli su.
Podsetimo, region je juče nešto posle 23 sata pogodilo čak 11 zemljotresa, od kojih je najveći imao 5,7 stepeni Rihterove skale.
Šta je EMSC?
Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC) je neprofitna organizacija sa 84 instituta koje su stacionirane u 55 zemalja. Osnovan je 1975. godine na zahtev Evropske seizmološke komisije (ESC).
S obzirom na to da je evromediteranski region sklon razornim zemljotresima, ukazala se potreba za naučnom organizacijom koja bi se što pre (u roku od jednog sata od zemljotresa) bavila utvrđivanjem karakteristika takvih zemljotresa. Stoga, EMSC dobija seizmološke podatke od više od 65 nacionalnih seizmoloških agencija, od kojih se većina nalazi u evro-mediteranskom regionu.
Prvi zemljotres je bio najrazorniji (5,7 stepeni Rihterove skale), koji se najviše osetio u Stocu. Jedna osoba izgubila je život, a od njegove siline pričinjena je materijalna šteta.
Nakon njega sledili su blaži zemljotresi (do 3 stepena Rihterove skale), da bi se nešto snažniji (preko 4 stepena) osetili između tri i četiri ujutru. Njihov epicentar takođe je zabeležen kod Stoca i Mostara.
Situaciju u Stocu možete pratiti na našem blogu uživo.
BONUS VIDEO: Dve godine od razornog zemljotresa u Zagrebu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Pratite nas na Google News