Foto: Instagram/Ivo Esteban Rojnica

U velikoj policijskoj akciji u Buenos Ajresu, uhapšen je "Hrvat" ('El Croata'), Ivo Esteban Rojnica, kralj tržišta crnim valutama i unuk Ive Rojnice, ustaše koji je u Južnu Ameriku pobegao nakon Drugog svetskog rata.

Velika policijska operacija razbijanja ilegalnih menjačnica započela je prošle nedelje, a kao najveći uspeh označeno je razbijanje Nimbus grupe, na čijem je čelu upravo Ivo Esteban Rojnica, piše Buenos Ajres tajms.

Vlada smatra da je Rojnica glavni trgovac takozvanim ‘plavim dolarom’ – paralelnim ilegalnim kursom koji se koristi za male transakcije. Izvori kažu da su se njegove operacije proširile na Sjedinjene Američke Države i Španiju, kao i da je imao agencije u Urugvaju i Boliviji, prenosi Jutarnji list.

Unutar prostorija koje su pripadale Rojnici, policajci su pronašli računare i beleške u kojima su navedene devizne transakcije, mašine za brojanje novčanica, prazne vrećice različitih veličina i mašine za uništavanje papira s već uništenim dokumentima, rekli su zvaničnici. Među imenima klijenata koji su koristili usluge Nimbusa, spominje se i neimenovani „poznati fudbaler“.

Ivo Rojnica nije imao samo najveću „kuevu“ (lokalni naziv za ilegalne kancelarije gde se dolari menjaju po nezvaničnom kursu) u središtu Buenos Ajresa, već je istragom otkriveno da je „Hrvat“ učestvovao u otvaranju ofšor računa u SAD-u i raznim poslovima s nekretninama u Paragvaju, gde je kupio nekretnine vredne milione dolara.

Ostaje pitanje kako je uspeo prebaciti tolike količine novca iz jedne zemlje u drugu. Prema izvorima iz istrage, manevar je najverovatnije izveden preko turističke agencije Tauer Travela.

„Preduzetnikov“ deda, takođe poznat po menu Ivo Rojnica, u Argentinu je stigao 1947., preko Austrije. Umro je 1. decembra 2007. godine.

PROČITAJTE JOŠ:

Od 1947. živeo je u Argentini, a početkom devedesetih bio je predstavnik Republike Hrvatske u Argentini. Prema argentinskim arhivima, Rojnica je ušao u zemlju pod imenom Ivan Rajčinović, a 1951. godine dobio je argentinske dokumente. Tri i po godine posle pokrenuo je administrativni postupak za promenu prezimena kako bi vratio staro prezime Rojnica.

Rojnica je sebe opisivao kao uglednog preduzetnika čije su se tekstilne fabrike navodile kao primer uspešna poslovanja. Bavio se i pisanjem o životu hrvatske emigracije u Argentini u drugoj polovini XX veka, a pre gotovo 50 godina učestvovao je i u pokretanju časopisa „Studia Kroatika“.

Međutim, južnoamerička idila završava za Rojnicu 1994. godine. Viesentalov centar – organizacija koja traži begunce kriminalce iz Drugog svetskog rata – tada donosi svedočenja i dokaze o tamnoj prošlosti Ive Rojnice.

Naime, svedoci su otkrili da je Rojnica sistemski progonio Jevreje i Srbe, te da postoje naredbe s njegovim potpisom o zapljeni jevrejske imovine i ograničenju građanskih prava Jevreja kojima je zabranjivan prolaz ulicama i držanje prodavnica.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar