Fauči
Foto: EPA/JIM LO SCALZO

Vodeći epidemiolog Sjedinjenih Država Entoni Fauči dugogodišnji direktor Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti (NIAID)i glavni zdravstveni savetnik predsednika Džoa Bajdena, odlazi s te funkcije u decembru. Fauči je u vladinoj službi proveo više od 50 godina, a ostaće upamćen po borbi protiv koronavirusa, ali i oštrim sukobima sa bivšim predsednikom Donaldom Trampom, tokom čijeg mandata je bio potpuno marginalizovan.

Kako je naveo iako odlazi s trenutnih položaja, za sada još uvek ne odlazi u penziju.

„Nakon više od 50 godina vladine službe, planiram da se angažujem u narednoj fazi svoje karijere, dok još imam toliko energije i strasti za posao kojim se bavim“, poručio je 81-godišnji Fauči.

Foto:Tanjug/AP Photo/Alex Brandon

Kako je i sam rekao pre nešto više od mesec dana, planira da se penzioniše do kraja prvog mandata predsednika Bajdena 2024. godine, ali da bi to moglo da se dogodi i mnogo ranije.

Ko je Fauči?

Fauči je bio direktor NIAID-a od 1984. godine, a 2020. godine je postao lice napora američke vlade da suzbije pandemiju kovida 19. Često je bio u medijima i na konferencijama za novinare sa zvaničnicima Bele kuće. Bio je u vladi za vreme mandata sedam američkih predsednika, počevši od Ronalda Regana. Tokom višedecenijske karijere bio je i jedan od lidera odgovora federalne vlade na HIV/sidu i druge zarazne bolesti, među kojima su ebola i zika.

Pročitajte još:

Vodeći američki ekspert za infektivne bolesti, zadobio je poštovanje prvenstveno u SAD-u zbog svoje sposobnosti da ljudima jednostavno objasni naučne činjenice.

Tamošnja javnost ga je opisivala kao mirnog, staloženog, stručnog, jednostavno čoveka od poverenja, koji ume da ispravi političare, a da im se ne suprotstavi direktno.

Sukob sa Trampom

Ipak, jedan sukob nije mogao da izbegne. Naime, kako se pandemija pogoršavala, izgubio je podršku Trampa i njegovih zvaničnika nakon što su njegovi pozivi da se nastavi sa merama predostrožnosti bili suprostavljeni želji bivšeg predsednika da se život što pre vrati u normalu, ali i njegovim promovisanjem lekova za virus koji nisu bili testirani.

Donald Tramp Foto:EPA-EFE/SHAWN THEW

Trampova administracija ga je zatim marginalizovala, a bio je sve više isključen i iz donošenja važnih odluka o federalnom odgovoru na pandemiju. Međutim, nastavio je da daje intervjue i zalaže se za držanje fizičke distance i nošenje maski pre nego što su odobrene vakcine.

Takođe je bio meta političkih napada i pretnji smrću, zbog čega mu je dodeljeno obezbeđenje.

Kada je Bajden pobedio na izborima, zatražio je od Faučija da ostane u administraciji, na višem položaju.

Američki predsednik pozdravio je Faučija u saopštenju, porukom: „Bez obzira na to da li ste ga lično upoznali, svojim radom je dotakao živote svih Amerikanaca. Najdublje mu se zahvaljujem na javnoj službi. SAD su snažnije, izdržljivije i zdravije zbog njega“.

BONUS VIDEO Korona -Koji je ovo talas?

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar