Na pojedinim Tviter nalozima su se pojavile informacije da je napad na Moskvu izveden pomoću više od 30 dronova UJ-22 , čiji je proizvođač Ukrjet - fabrika za proizvodnju bespilotnih letelica sa sedištem u Kijevu.

Na internetu su se pojavile i fotografije ovih dronova.

Prema pisanju zapadnih medija, ovaj dron nalazi se u ukrajinskim vojnim rezervama od 2020. godine, a u zvaničnu upotrebu je uvršćen krajem 2022. godine.

Kada je reč o specifikacijama, ovaj dron može da preleti do 800 kilometara i nosi teret od 15 do 20 kilograma.

Inače, na zvaničnoj stranici Ukrjeta piše da je ovaj višenamenski bespilotni avionski sistem u stanju da leti u bilo koje godišnje doba ili doba dana, uključujući nepovoljne vremenske uslove.

Takođe, ova letelica može da obavlja obaveštajne, tragajuće i spasilačke zadatke u interesu vojske, policije i spasilačkih službi.

Maksimalni domet kontrolisanog leta je 100 kilometara. To je maksimalna moguća udaljenost radio veze između drona i njegovog komandnog centra. Komunikacija se prenosi preko šifrovanog kanala.

Ukoliko je meta dalja od maksimalnog dometa, dron radi autonomno prateći unapred programirane koordinate i elevaciju. Zanimljivo je i da je u dronu instaliran sistem autopilota koji omogućava let bez GPS signala. Ova funkcija je zgodna kada neprijatelj koristi elektronske kontra mere da blokira signal. U bespilotnom režimu dron može da leti u bilo koje doba dana i sezone, pa čak i u nepovoljnim vremenskim uslovima i kada neprijatelj koristi elektronske protivmere.

Dron ima ugrađenu kameru od 64 megapiksela, koja prenosi slike u realnom vremenu do bazne stanice.

Kada je reč o municiji, ova letelica može da nosi razne bombe slobodnog pada ili četiri minobacačke mine 82 milimetara, ili protivtenkovske raketne bacače RPG-7. Teret oslobađa na unapred definisanim koordinatama.

Zanimljivo je da je dron dizajniran tako da ne postoji opcija da se sa municijom sa kojom je lansiran vrati u bazu.

Naime, ako ne može da pronađe svoju metu, ispušta municiju na sigurno mesto pre sletanja.

Takođe, umesto oružjem, dron se može opremiti kamerom i koristiti za izviđačke uloge.

UJ-22 može da leti najduže do sedam sati.

Dronom upravlja zemaljska posada koju čini dvoje ljudi, uključujući pilota i kontrolora tereta. Bazna stanica se može biti zasnovana na kamionu visoke pokretljivosti. Bazna stanica može konztrolisati dve do tri ove bespilotne letelice. Za obuku operatera potrebno je mesec dana.

Inače, ukoliko se ispostavi kao tačno da su pri napadu korišćeni ovi dronovi, to će biti drugi put da su ovi dronovi preleteli na rusku stranu. Prvi put se to dogodilo u februaru 2023. godine, kada se ovaj dron srušio u Rusiji na 100 kilometara od Moskve. Uspeo je da pređe oko 460 kilometara do ruske teritorije, a da ga ruska protivvazdušna odbrana ne uništi.

Pročitajte još:

Posetimo, kako je saopštio gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanin, nekoliko zgrada u ovom gradu oštećeno je u jutarnjem napadu dronom.

„Dronovi su pogodili nekoliko zgrada u Moskvi uzrokujući „manju“ štetu i bez ozbiljnijih povreda“, naveo je.

Gradonačelnik je naglasio da tokom incidenta niko nije teže povređen, a hitne službe istražuju okolnosti incidenta. Nekoliko ruskih kanala za razmenu poruka Telegram izvestilo je da je četiri do 10 dronova napalo Moskvu.

BONUS VIDEO Sahrana ratnog blogera Tatarskog u Moskvi