U bolnici koja se nalazi u epicentru krize od marta se rodilo skoro 200 beba. Neke trudnice su se teško razbolele, ali lekari se bore za njihove i živote njihove dece - i osvajaju bitku.
U Bruklinskom bolničkom centru, na odeljenju ginekologije i akušerstva, maltene se svakodnevno spasavaju životi trudnica i novorođenčadi, kaže dr Erol Bajer za Njujork tajms.
Porođene su čak tri trudnice u teškom stanju, a iako je ovo ginekološko odeljenje na kojem se godišnje rodi više od 2.500 beba uglavnom mesto za slavlje i nadu, u trenutku kada pandemija steže obruč oko Njujorka, u bruklinskoj bolnici atmosfera je malo drugačija.
Prema dr Bajeru je od početka marta rođeno skoro 200 beba, a kod čak 20 trudnica ili porodilja se sumnjalo ili im je potvrđen koronavirus. U bolnici su boravile odvojene od drugih pacijenata, a lekari i sestre su ih obilazili u punoj zaštitnoj opremi.
Hodnici kojima su zaražene trudnice prolazile kada im počnu kontrakcije su prazni, a sve buduće majke smeštene su u svoje sobe. I na ovom odeljenju su se zarazili medicinski radnici. Zdrave trudnice su neprestano anksiozne, kaže dr Bajer, „ne osećaju sreću i radost kako to inače bude u normalnim okolnostima“. Štaviše, određeni broj trudnica koje su se zarazile koronavirusom toliko se plaši dolaska u bolnicu i samoće, da odlažu javljanje lekaru, a nekolicina njih se sada nalazi u teškom stanju.
Daleko od toga da je kriza završena, ističe dr Bajer, ali su lekari sa ginekološkog odeljenja zahvalni što dosad nije izgubljena nijedna majka niti beba. Nema potvrđenih slučajeva među bebama, iako se trenutno čekaju rezultati za jedno novorođenče.
Dr Bajer, kao i ostali lekari na ovom odeljenju, prate zvanične podatke i preporuke, a dosad je o vezi koronavirusa i trudnoće sprovedeno tek nekoliko manjih istraživanja. Bebe se zaraze u veoma malom broju slučajeva i generalno dobro podnose situaciju. Iako neke bolnice razdvajaju majke zaražene koronavirusom od novorođenčadi, Bruklinska bolnica dopušta majkama da provode vreme sa bebama; smatra se da se virus ne može preneti putem majčinog mleka.
Majkama se savetuje da nose maske i odela i da vode računa da su im ruke besprekorno čiste pri kontaktu sa decom.
Zasad važi da su trudnice u istom riziku od zaraze kao i drugi ljudi, ali dr Bajer ističe da je neophodno sprovesti dodatna istraživanja, naročito u zajednicama poput Bruklina u kojima trudnice često boluju od dijabetesa, gojaznosti ili hipertenzije.
Jedna od trudnica u teškom stanju posle indukovanog porođaja smeštena je na odeljenje intenzivne nege. Ipak, niko nije mogao da zna hoće li se izvući.
„Reč je o novom i nepredvidivom virusu“, istakao je dr Bajer. „Nema načina da znamo kakav će ishod biti kod bilo kog pacijenta, čak i kada pokušate sve što je u vašoj moći.“
U međuvremeni je bolnica dobila posebnu dozvolu za korišćenje eksperimentalnog leka remdesivira u slučaju ove trudnice, pošto je u ispitivanju koje je obuhvatalo 58 teško bolesnih pacijenata, većina njih pokazivala znake poboljšanja. Iako zvanično nije potvrđeno da remdesivir ima pozitivne efekte kod pacijenata zaraženih koronavirusom, dr Bajer je nekoliko dana kasnije trudnicu zatekao u značajno boljem stanju.
Više joj nije bio potreban respirator, a kada se probudila, kaže dr Bajer, dodirnula je svoj stomak kao da je još uvek trudna. Beba koja je takođe testirana pozitivno, ozdravila je s majkom.