Kada se pročulo da je sirijski predsednik pobegao u Rusiju, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je prokomentarisao: "Hrabri Asad je pobegao kod Putina. Ali gde će Putin pobeći?" Kako podseća Mark Galeoti u svom članku za Spektator, Asad i njegova porodica dobili su azil u Rusiji "na osnovu humanosti" - isti azil koji je godinama odbijao sopstvenim građanima. Ali kakav mu život zapravo nudi Putin?
„Izgleda luksuzan život“, kaže Galeoti, prenosi Jutarnji list.
Međutim, to u praksi znači da će Asadovi postati još jedan eksponat u najčudnijem zoološkom vrtu na svetu: Putinovoj kolekciji bivših lidera. Naime, zapadno od Moskve je malo selo Barviha. Kada se vozite glavnim putem, mesto se ne čini mnogo drugačijim od drugih ruskih sela.
Međutim, ako skrenete u sporedne ulice i, posebno, ako pogledate iza visokih metalnih ograda koje se protežu duž puta, primetićete luksuzne dače koje su zapravo luksuznije vile i dvorci od običnih vikendica.
U sovjetsko vreme, kuće u ovom selu su bile dodeljene visokim političkim funkcionerima i drugim zaslužnim i lojalnim Rusima. Ali sada je dom opsceno bogatih tajkuna i svrgnutih vladara i njihovih porodica.
Tamo se nalazi porodica bivšeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića i još najmanje trojica svrgnutih diktatora: Askar Akajev iz Kirgistana (zbačen „revolucijom lala“ 2005.), Aslan Abašidze iz gruzijske Autonomne Republike Ajar (osuđen u odsustvu za terorizam i ubistva u svojoj domovini) i bivši ukrajinski predsednik Viktor Janukovič (koji je pobegao posle 2014.). Veruje se da su Bašar i Asma al-Asad najnoviji dodaci kolekciji.
Iako je život u Barvihi raskošan do bezukusnosti, to je zapravo zlatni kavez. Imanja su ogromna. Janukovič tako ima vilu vrednu 52 miliona dolara u Barvihi, kao i još jednu kuću u Rostovskoj oblasti na jugu Rusije.
U selu se nalazi i luksuzni tržni centar pod nazivom ‘Kuća snova’, a u okviru luksuznog sela Barvikha nalaze se prodavnice Dior i Guči i ekspozitura Ferarija u kojoj možete preuzeti svog novog ljubimca.
Ali smeštaj u Barvihi nije besplatan, pa će Asadovi morati da plate i život u tom zlatnom krugu. Američki Stejt department je procenio da je privatno bogatstvo Asada do 2 milijarde dolara, a krije se širom sveta na raznim ofšor računima i lažnim korporacijama.
Da bi mogli da nastave da žive svojim raskošnim načinom života u egzilu, oni će potrošiti mnogo novca, i mnogo će biti potrošeno na privatno obezbeđenje i diskretne sluge – od kojih su mnogi verovatno agenti ruske Federalne službe bezbednosti (FSB). Ako nekome nedostaje gotovine, drugi način da se plati azil je da postanete štićenici i pioni Kremlja.
Bašara al Asada kritikuju na ruskim društvenim mrežama da je kriv za kolaps svog režima jer nije uspeo da iskoristi priliku koju je pružila ruska intervencija 2015. godine, da se dogovori sa pobunjenicima i izgradi svoju vojsku. Uz to, i Moskvi i Teheranu već duže vreme smeta njegova samodopadnost.
Ali ako želi da zadrži bilo kakvu slobodu, Asad će morati samo da se osmehne i ćutke prihvati sve kritike. Iako je malo verovatno da će se on – ili njegov 23-godišnji sin Hafez, koji je pripreman da preuzme tron – ikada vratiti u Siriju, on ostaje potencijalni adut u pregovorima.
Malo je verovatno da će ga Putin predati Sirijcima, a kamoli sudu za ratne zločine. Davanje azila je bilo poslednje sredstvo u društvenom ugovoru Moskve sa svojim klijentima: ako ništa drugo ne uspe, moći ćete da se nastanite ovde.
„Ali Asadovi sada moraju da urade šta god Kremlj traži. Za sada je njihov posao samo da ćute i ne podsećaju svet da je Moskva podržala lidera koji je postao diktator i pritom neuspešan. A sada kada na videlo izlaze strahote koje su se dogodile u sirijskom zatvoru Sednaja, kao i snimci Asadove garaže pune gnevnih goniča dok su obični Sirijci živeli u nezamislivoj bedi, retko ko će sažaliti na njega“, piše Galeoti.
BONUS VIDEO: Može li Sirija provesti mirnu tranziju?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare