Sovjetski Savez znao je da je nuklearna elektrana u Černobilju, na prostoru današnje Ukrajine, bila opasna i krio je da su u njoj bila hitna stanja i pre eksplozije reaktora 1986., objavile su ukrajinske vlasti otkrivajući arhive na 35. godišnjicu katastrofe.
Nakon neuspelog testiranja četvrtog reaktora u nuklearnoj elektrani, na području tadašnjeg Sovjetskog Sveza, oblaci radioaktivnog materijala iz Černobilja proširili su se Evropom u najvećoj svetskoj nuklearnoj katastrofi.
On this day 35 years ago, the world's worst nuclear disaster occurred at the Chernobyl nuclear power plant pic.twitter.com/GshTxRSICY
— Reuters (@Reuters) April 26, 2021
Arhivi pokazuju da je radijacije bilo i 1982. godine, što se tada prikrilo „merama za sprečavanje panike i provokativnih glasina“, kako je pisalo u izveštaju tadašnje tajne službe KGB, objavila je u ponedeljak ukrajinska tajna služba SBU.
Dodaje da je odvojenih „hitnih stanja“ u nuklearki bilo i 1984.
Tako je „godine 1983., sovjetski vrh u Moskvi bio obavešten da je černobiljska nuklearna elektrana jedna od najopasnijih u Sovjetskom Savezu zbog manjka bezbednosne opreme“, navodi SBU.
This is the first photo of the Chernobyl plant, at 4pm, 14 hours after the explosion of the nuclear reactor, 35 years ago #Today. The view is foggy due to radiation, which also explains why the shot was not taken too close to the helicopter's window https://t.co/r5gTDQOiGq pic.twitter.com/PvJfC4zUNx
— Massimo (@Rainmaker1973) April 26, 2021
Kada je francuski novinar prikupio uzorke vode i tla iz područja Černobilja nakon nesreće 1987. godine, KGB je te uzorke zamenio drugim u specijalnoj operaciji, navodi SBU pozivajući se na drugi izveštaj KGB-a.
Odmah nakon eksplozije poginuo je 31 radnik i vatrogasac od akutnog zračenja. Još hiljade ljudi podlegli su bolestima poput raka izazvanog radijacijom iako je ukupan broj umrlih i žrtava dugotrajnih bolesti od posledica zračenja predmet rasprava.
Nevladina organizacija Greenpeace ocenila je 2006. da je nesreća prouzrokovala smrt 100.000 ljudi.
Nuklearna elektrana u Černobilju nastavila je da proizvodi struju do decembra 2000. kada je pod pritiskom Zapada isključen njen poslednji reaktor.
Vlada današnje Ukrajine upozorava da su sovjetske vlasti istragu sprovele nekompetentno i zataškale istinu. Naredba o evakuaciji celog područja izdata je tek 36 sati nakon nesreće.
„35. godišnjica tragedije u Černobilju podsetnik je na to kako je dezinformisanje za koje je odgovorna država, kao što je to bilo u totalitarnom sovjetskom režimu, izazvalo najveću katastrofu čovečanstva koju je svojim delovanjem izazvao čovek“, navodi ministarstvo spoljnih poslova.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: