Jutros su ukrajinsko stanovništvo ponovo probudili zvuci eksplozija. Ovog puta one su bile razornije nego ikada - Rusija je zasula teritoriju ove zemlje sa najmanje 80 moćnih projektila. Kako tvrdi Kijev, u višesatnom napadu su korišćene rakete Kh-22 i Kh-47 ili Kinžal, za koje oružane snage Ukrajine nemaju sredstva koja bi bila sposobna da ih unište. Činjenica koja posebno zabrinjava jeste ta da ovo oružje visokog dometa može da nosi nuklearne bojeve glave, koje bi mogle da nanesu ozbiljnu štetu već uništenoj Ukrajini, ali i ugroze živote civilnog stanovništva.
Naime, ukrajinsko vojno vazduhoplovstvo navelo je da su „odbrambene snage Ukrajine uništile 34 krstareće rakete, kao i četiri bespilotne letelice „Šahed-136/131“.
Prema njihovim procenama, Rusija ispalila ukupno 48 krstarećih raketa Kalibr. Ukupno je ispaljeno 81 različiti projektila, a gađanje je izvršeno iz deset strateških aviona Tu-95, sedam dalekometnih aviona Tu-22M3, osam lovaca Su-35, šest MiG-ova, avion 31K i tri nosača Kalibr KR u Crnom moru.
„Kao rezultat organizovanih protivmera, osam vođenih vazdušnih raketa Kh-31P i Kh-59 nije dostiglo svoje ciljeve. Važno je napomenuti da Oružane snage Ukrajine nemaju sredstva sposobna da unište Kh-22 i Kh-47 ‘Kinžal’ i S-300″, navedeno je u saopštenju.
Neposredno nakon napada, rusko ministarstvo odbrane je priznalo da je koristilo hipersonični raketni sistem Kinžal.
„Ruske oružane snage pokrenule su masivan uzvratni raketni napad na vojnu infrastrukturu Ukrajine kao odgovor na teroristički napad u Brjanskoj oblasti. Pogođeni su ključni elementi ukrajinske vojne infrastrukture, preduzeća vojno-industrijskog kompleksa, kao i energetske objekte koji ih obezbeđuju“, navodi se u saopštenju ministarstva.
Kada je reč o hipersoničnoj raketi tipa Kinžal, iako ih u svom posedu ima 43, Rusija ih do sada koristila samo dva puta.
To je nedavno priznao ruski ministar odbrane Sergej Šojgu, koji je rekao da se ovo oružje koristilo dva puta 19. marta 2022. godine, kada je sa ovom raketom uništeno vojno skladište u Ivano-Frankivskoj oblasti.
Prema pojedinim izvorima, one su se čuvale za narednu fazu rata, koja je po svemu sudeći sada zakucala na vrata.
Pun naziv ove rakete je Kh-47M2 i nosi nadimak Kinžal ili bodež. Ima domet od više od 2.000 kilometara, dostiže ogromnu brzinu i može da izvodi manevre izbegavanja u svim fazama leta. Može biti naoružan konvencionalnim ili nuklearnim bojevim glavama.
Najčešće se lansira iz iz bombardera Tu-22M3 ili presretača MiG-31K. Može da se upotrebi protiv ciljeva na zemlji i u pokretu, na primer protiv ratnih brodova.
Ministarstvo odbrane Rusije je dve godine pre početka rata, krajem jula 2020. godine saopšteno da raketa “Kinžal“ može direktno dobijati podatke o cilju preko zaštićenog kanala veze sa modernizovanog aviona za radio-elektronsko izviđanje Il-20M.
Konkretno, predviđen cilj je da uništava ratne brodove NATO-a koji predstavljaju pretnju strateškim raketnim sistemima, NATO sisteme obrane od projektila, brodove za obranu od balističkih projektila i kopnene objekte Alijanse koji se nalaze u blizini ruskih granica. Navodno je dizajniran i da nadvlada sve poznate ili planirane NATO-ove sisteme vazdušne ili raketne obrane uključujući MIM-104 Patriot.
Kada je reč o raketama Kh-22, poznatim i kao H-22, radi se o oružju koje poniče još iz Sovjetskog Saveza.
Radi se o velikodometnim protivbrodskim raketama koje mogu da nose nuklearnu bojevu glavu. Prvobitno su bile namenjene za potpo američkih nosača aviona i njihovih borbenih jedinica.
⚡️Ukrainian sources claim that Russia launched 2 hypersonic Kh-22 missiles and one decoy. pic.twitter.com/xVZcSNY6DE
— War Monitor (@WarMonitors) March 1, 2023
Nakon što je redizajnirana 2016. godine, njene performanse su unapređene i sada može da gađa i „radio-kontrastne mete“ poput mostova, vojnih baza i elektrana.
Imaju domet od 1.000 kilometara i mogu da ponesu i do 1.000 kilograma jakog eksploziva. Prema zvaničnim podacima, može da razvije brzinu od pet hiljada kilometara na čas.
Kada je reč o njenom korišćenju na ukrajinskom frontu, na internetu su se u maju prošle godine pojavili snimci na kojima se vidi njihova upotreba.
⚡️A bit worrying, but another Kh-22 has been reported in Dnipro, could be dummy. pic.twitter.com/rEvE5E1AN2
— War Monitor (@WarMonitors) March 9, 2023
Ministarstvo odbrane Velike Britanije je svojevremeno saopštilo da ih Rusija verovatno koristi, ali da su takve rakete „veoma neprecizne i stoga mogu izazvati ozbiljnu kolateralnu štetu i žrtve“.
Navodno su upotrebljene i prilikom napada na tržni centar Kremenčuk, pri čemu je poginula najmanje 21 osoba, a povređeno najmanje 59 njih.
Takođe, u septembru se pojavila informacija da je Rusija lansirala najmanje sedam projektila Kh-22 na različite hidraulične objekte u Krivom Rogu, uključujući obližnju branu.
Na kraju, veruje se da su ove rakete korišćene 14. januara 2023. godine, tokom napada na Dnjepar kada je srušena devetospratnica, nakon čega je usledio veliki požar. U napadu su poginula najmanje 44 civila, a 73 njih je ranjeno.
BONUS VIDEO Ruska raketa pogodila stambenu zgradu u Zaporožju
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare