Berze su pale u sredu, pošto su se ponovo pojavili strahovi investitora u vezi sa stanjem bankarske industrije i proširili se svetom. ovog puta, na udaru je Credit Suisse banka, za koju su stručnjaci ranije predvideli da bi sledeća mogla da doživi sudbinu američke banke Silicijumske doline.
Evropska tržišta su bila teško pogođena, a akcije mnogih najvećih banaka u regionu naglo su pale. Trgovina u Sjedinjenim Državama takođe je sugerisala da bi veliki deo dobitka od utorka mogao biti brzo izbrisan, pošto i dalje postoji zabrinutost zbog propasti Banke Silicijumske doline i Signature banke, koje su zaplenili regulatori nakon što su pretrpeli razorne navale na depozite.
Činilo se da je katalizator u Evropi – Credit Suisse, švajcarska banka sklona greškama koja se godinama bori da preokrene svoje bogatstvo, a klijenti stalno prebacuju svoja sredstva u konkurentske banke. Zabeležila je najupečatljiviji pad, sa akcijama koje su izgubile više od 20 odsto, postavljajući još jedan rekordno nizak nivo.
Najveći akcionar banke, Saudijska nacionalna banka, odbila je u sredu da obezbedi više novca za Credit Suisse jer se bori sa svojim najnovijim planom za preokret.
Pad akcija Credit Suisse-a izazvao je privremene zastoje u njenom trgovanju. Akcije francuskih Sosijete ženeral i BNP Paribas pale su za oko 10 odsto. Široko zasnovani indeks Stokk 600 pao je za više od 2 procenta, povučen od strane banaka.
Amerika već na udaru
Podetimo, američka banka Silicijumske doline obustavila je trgovanje svojim akcijama koje su naglo pale, a deponenti su požurili da povuku svoj novac u četvrtak prošle nedelje. Imajući u vidu da je u pitanju jedna od glavnih institucija u koje su početnici deponovali svoje investicije, neuspeh SVB-a je izazvao šokove za celu industriju. Previranja dolaze kada se tehnološke kompanije smanjuju i otpuštaju radnike, dok rastuće kamatne stope pokazuju znake šireg finansijskog problema.
SVB je čuvala veliki broj državnih obveznica, što je činilo više od polovine njene imovine. Kako su kamatne stope rasle, te su obveznice postale manje vredne, a banka je morala da nadoknadi gubitke.
Akcije SVB-a pale su u četvrtak za 60 odsto, nakon što je banka dan ranije navela da je prodala imovinu od 21 milijardu dolara i da planira da proda deo svojih akcija kako bi prikupila novac. Otkrivanje je izazvalo paniku među tehnološkim investitorima i osnivačima kompanija, koji su ohrabrivali start-apove da povuku svoj novac.
Imovina banke zaplenjena je usred radnog dana, što je znak koliko je situacija postala teška.
Tokom vikenda, desio se krah i njujorške Signačer banke. Federalne rezerve saopštile su da će klijenti ove dve banke, čak i oni čija štednja prevazilazi osiguranih 250.000 dolara – moći da podignu novac u ponedeljak.
Ranije ovog meseca, Silvergejt Banka, koja je poslovala sa sada bankrotiranom berzom kriptovaluta FTKS, objavila je da će biti likvidirana pošto regulatori ispitaju njene poslove. Predsednik SAD Džo Bajden u ponedeljak je poručio Amerikancima da je finansijski sistem zemlje stabilan, posle brzog i zapanjujućeg kolapsa dve banke koji je izazvao strah od veće krize.
BONUS VIDEO Da li krah američke Banke Silicijumske doline najavljuje novu krizu