Varijanta koronavirusa Omikron veoma je zabrinula čitav svet. Omikron je nastao u Bocvani, ali je otkriven i širi se preko Južne Afrike. Građani Južne Afrike strahuju od ekonomskih posledica nove izolacije.
Trg Zelene pijace u centru Kejptauna je dobar pokazatelj stanja i uticaja pandemije na turizam u Južnoj Africi. Pre pandemije je bio pun suvenirnica i turista, zatim se tokom globalnog lokdauna ispraznio da bi se nakon popuštanja ovog leta ponovo počeo da se puni turistima.
No čini se da je i tom oporavku došao kraj: zbog novog soja koronavirusa koji se počeo širiti jugom afričkog kontinenta, sve više zemalja uvodi ograničenja ili potpuno ukida vazdušni saobraćaj sa Južnom Afrikom. Među ljudima koji žive od turizma polako se širi očaj, prenosi Dojče vele.
Šta će jesti moja deca?
„Prošle sedmice je još bilo Nemaca. Sada svi lete kući jer strahuju da ne ostanu ovde blokirani. Bez mušterija nema ni posla“, jada se prodavačica iz Konga koja na trgu prodaje torbe, nakit, majice.
Vest o Omikronu se i ovde proširila vrlo brzo. No više od samog virusa građani strahuju od ekonomskih posledica. „Ja živim od turista, bez njih ne mogu da hranim porodicu Brine me štaće jesti moja deca“, kaže jedan trgovac iz Malavija.
Pritom ni sami stručnjaci nisu sigurni u kojoj meri je novi soj opasniji od dosadašnjih. „Trenutno nemamo nikakvih dokaza ni od samih pacijenata niti iz laboratorija šta sve mogu prouzročiti ove mutacije“, rekao je Volfgang Preiser, virolog sa univerrziteta u južnoafričkom Stelenbošu.
Slede dalja ispitivanja. Omikron se munjevito širi planetom i već je registrovan i u Nemačkoj i drugim zemljama EU ali i u Hong Kongu, Singapuru i SAD.
Nepošteno prema Južnoj Africi
Pritom se život u Južnoj Africi poslednjih sedmica gotovo normalizovao: niski broj novozaraženih počeo je da privlači sve veći broj turista.
Međutim, poslednjih dana broj pacijenata zaraženih koronavirusom je počeo munjevito da raste: od sto na dan početkom novembra pa do 2.500 pre nekoliko dana. Predsjdnik zemlje Siril Ramaposa je za nedelju (28.11.) sazvao hitni sastanak državnog pandemijskog saveta.
Još uvek nije sigurno je li nagli porast broja zaraza povezan s novom varijantom. Broj novozaraženih posebno raste u regiji Gauteng. „Ako narednih sedmica ljudi budu ponovno putovali, virus će se proširiti svuda“, rekao je južnoafrički ministar zdravstva Džozef Pala.
I on i direktor centra za borbu protiv epidemije Tulio de Oliveira su iznenađeni brzom izolacijom Južne Afrike. „Svet bi trebalo da podrži Južnu Afriku i Afriku a ne da diskriminiše i izoluje“, poručuje de Oliveira preko Tvitera.
Izolacija neće sprečiti širenje
Virolog Šabir Madi upozorava da ograničenje saobraćaja koje su uvele neke zemlje, neće sprečiti širenje novog soja:
„Poslednje dve godine su nam pokazale da se virus može proširiti uprkos ograničenjima putovanja“.
Ovo nije prvi put da iz južne Afrike krene novi soj virusa. Pre godinu dana varijanta se zvala beta i takođe je dovela do brojnih ograničenja u saobraćaju.
Sve to bi moglo imati pogubne posljedice po Južnu Afriku koja se tokom pandemije rekordno zadužila. Nove finansijske injekcije za posrnulu ekonommiju su malo verovatne.
Pomoć ne očekuju ni trgovci s trga Zelene pijace. S obzirom na to da se uglavnom radi o trgovcima iz inostranstva, malo koji od njih ima pravo na državnu pomoć. „Poslednje dve godine sam toliko propatio a sada tek ne znam kako će se sve ovo dalje da ide“, kaže prodavac iz Malavija.
BONUS VIDEO: Dr Radmilo Janković Da li su kovid propusnice ubrzale vakcinaciju
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: