Predstavnik OEBS za slobodu medija Arlem Dezir i šefica Misije OEBS u BiH Ketlin Kavalek pozvali su danas vlasti Republike Srpske da povuku uredbu o sprečavanju širenja "lažnih vesti", ocenivši da bi ona mogla da dovede do ograničavanja slobodnog izveštavanja medija o pandemiji Covid-19.
Kako se navodi u saopštenju OEBS-a, Dezir i Kavalek izrazili su zabrinutost zbog usvajanja uredbe o zabrani izazivanja panike i nereda za vreme vanrednog stanja.
Oni tvrde da postoji rizik od „potencijalnog kršenja osnovnih sloboda“ nakon usvajanja uredbe.
U saopštenju se ističe da su Dezir i Kavalek poslali pismo predsednici RS Željki Cvijanović 10. aprila, u kojem su naveli da bi navedena uredba mogla da dovede do cenzure i samocenzure, kao i do proizvoljnih i nesrazmernih kazni.
To bi, kako tvrde, moglo da ugrzi slobodu medija i osnovno ljudsko pravo na slobodu izražavanja.
Dezir i Kavalek poručuju da u potpunosti razumeju cilj borbe protiv širenja „lažnih vesti“ koje bi mogle da predstavljaju rizik po javno zdravlje ili da stvore paniku i podstaknu na nerede tokom zdravstvene krize.
„Međutim, važno je osigurati slobodan protok informacija i da mediji mogu da rade oslobođeni bilo kakvog pritiska, kako bi obezbedili osnovne infromacije za javnost, uključujući informacije o ključnim merama za zaštitu zdravlja“, poručuju oni.
Dezir i Kavalek dodaju da su zabrinuti da uredba ne pruža „konkretne detalje“ o tome kako će utvrđivati ta krivična dela niti na kojoj sudskoj praksi će se zasnivati.
Oni su pozvali vlasti da povuku uredbu i poručili da su spremni da pomognu državnim i entiteskim vlastima i obezbede stručnu analizu o bilo kojem pitanju o slobodi medija.
Vlada RS je 19. marta na inicijativu MUP-a RS usvojila odluku o zabrani izazivanja panike i nereda za vreme vanrednog stanja na teritoriji RS, u kojoj se navodi da je zabranjeno iznošenje ili prenošenje lažnih vesti kojima se izaziva panika ili teže narušavaju javni red ili mir.
Pratite nas i na društvenim mrežama: