Foto: Handout / AFP / Profimedia, Sergey GUNEYEV / AFP / Profimedia, Shutterstock

Aleksej Navaljni je nestao, tako glasi vest koja je u javnosti odjeknula poput eksplozije. Saradnici ovog vodećeg ruskog opozicionara saopštili su da već nekoliko dana nemaju nikakvu informaciju o njemu, niti gde se nalazi. Ovo, nažalost, nije nikakva novost, obzirom na istoriju trovanja kroz koju je prošao Navaljni. On je iza rešetaka od januara 2021. godine zbog više presuda, uključujući ekstremizam i proneveru, a sada niko ne zna gde se nalazi.

Iz kaznene kolonije u regionu Vladimir, gde Navaljni služi kaznu od 30 godina zatvora, rekli su da on više nije na spisku zatvorenika.

Portparolka Navaljnog Kira Jarmuš rekla je da su zaposleni odbili da njegovom advokatu kažu gde je Navaljni prebačen.

Aleksej Navaljni Foto:Tanjug/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Misterija u zatvoru

„Danas, ali i u petak, advokati su pokušali da uđu u kaznenu koloniju IK6 i IK7, gde bi mogao da bude Aleksej. Međutim, rečeno im je iz obe kolonije da nije kod nih. Ne znamo gde je“, dodala je ona.

Takođe je rekla da su iz zatvorske uprave naveli da postoje problemi sa strujom, ali i da advokati prethodnih dana nisu uspeli da dođu do njega.

Aleksej Navaljni
Aleksej Navaljni Foto:Tanjug/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

„Posebno je alarmanta činjenica da Alekseja ne možemo da ponađemo, jer mu je prošle nedelje pozlilo u ćeliji. Zavrtelo mu se u glavi i legao je na pod. Odmah je stavljen na infuziju“, rekla je Jarmuš.

Kako je CNN preneo, pristalice Navaljnoj tvrde da su njegovo hapšenje i zatvaranje politički pokušaj da se uguši njegova kritika ruskog predsednika Vladimira Putina.

Njegov politički pokret u Rusiji je zakonom zabranjen i proglašen ekstremisitčkim.

Aleksej Navaljni
Aleksej Navaljni Foto: TANJUG/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Burne reakcije

Povodom nestanka Navaljnog odmah su se oglasile i Sjedinjene Američke Države. Portparol Stejt departmenta Metju Miler izrazio je zabrinutost za sudbinu ruskog opozicionog lidera.

„Trebalo je da bude pušten odmah. Uopšte nije trebalo da bude zatvoren, a sarađivaćemo sa našom ambasadom u Moskvi da bismo videli koliko još možemo da saznamo“, rekao je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi.

Aleksej Navaljni
Aleksej Navaljni Foto: TANJUG/AP Photo/Pavel Golovkin

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da Kremlj nema ni nameru ni mogućnost da prati služenje kazne Alekseja Navaljnog.

„Ne, nemamo ni nameru, a ni mogućnost da pratimo sudbinu zatvorenika i proces njegovog boravka u nadležnim institucijama. Radi se o zatvoreniku koji je proglašen krivim i služi kaznu“, rekao je Peskov i dodao da je on pred sudom proglašen krivim i da je svako mešanje „neprihvatljivo“, što se odnosi i na Sjedinjene Američke Države.

Nestanak Navaljnoj dolazi samo nekoliko dana nakon što je Putin najavio da će se kandidovati za predsednika na izborima u martu 2024. godine, čime bi mogao da ostane na vlasti do 2030. godine.

Foto: EPA-EFE/MIKHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Trn u oku

Navaljni je predstavljao jednu od najozbiljnijih pretnji Putinu tokom njegove višedecenijske vladavine. Sada, njegovi saradnici strahuju da je otet i odveden na tajnu lokaciju, pa i ubijen, a da o tome nema ni traga.

Organizovao je antivladine ulične proteste, koristio svoj blog i društvene mreže da razotkrije korupciju u Kremlju.

Tokom 2010. godine, bio je uključen u antivladine skupove. Mnoga otkrića njegovog glavnog političkog sredstva, Fondacije za borbu protiv korupcije (FBK), privukla su milione pregleda na društvenim mrežama. Fondacija je 2021. godine proglašena ekstremističkom, a Navaljni je više puta odbacio optužbe o korupciji kao politički motivisane.

Foto:Kirill KUDRYAVTSEV / AFP / Profimedia

Prebačen je iz Rusije u Berlin u avgustu 2020. godine, nakon što mu je pozlilo na lokalnom letu. Nemački lekari koji su ga lečili kažu da je Navaljni bio otrovan smrtonosnim nervnim agensom novičokom.

„Tvrdim da Putin stoji iza zločina i nemam drugih verzija toga što se dogodilo. Ne osećate bol, ali znate da umirete„, rekao je tada Navaljni.

Istraga CNN-a i istraživačke grupe „Belingcat“ umešala je rusku službu bezbednosti (FSB) u trovanje političara. Otkili su da je tim FSB pratio Navaljnog više od tri godine.

Aleksej Navaljni Foto: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

U aprilu ove godine, žalio se na akutne stomačne bolove, a jedan od njegovih advokata Vadim Kobzev naveo je da veruje da njegovom klijentu polako daju male doze otrova kroz pilule koje su mu propisane.

Navaljni je kasnije prevario jednog od špijuna, Konstantina Kudrjavceva, da otkrije kako je otrovan.

Navaljni se predstavljao kao visoki zvaničnik iz ruskog Saveta za nacionalnu bezbednost koji ima zadatak da izvrši analizu operacije trovanja i telefonirao je Kudrjavcevu, koji je dao detaljan izveštaj o tome kako je nervni agens postavljen na par gaća Navaljnog.

Pročitajte još...

Rusija je oštro odbacila te tvrdnje. Štaviše, Putin je u decembru 2020. rekao da je ruska služba htela da ubije Navaljnog, taj posao bi uveliko bio završen.

Navaljni je zatvoren odmah po povratku u Rusiju, u januaru 2021. godine, pod optužbom za prevaru i nepoštovanje suda.

Iz zatvora je vodio kampanju protiv invazije na Ukrajinu. Rekao je da je Putin u svom „zločinačkom, agresivnom“ ratu želeo da uništi stotine hiljada ljudi.

Kada je u avgustu osuđen na zatvor rekao je da će to biti „duga kazna, takozvana staljinistička„. Ruske vlasti su prethodnih godina često optuživane politička ubistva protivnika. Najveći broj meta direktno se zamerio aktuelnom i višedecenijskom lideru Vladimiru Putinu.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar