Vladimir Putin i Jevgenij Prigožin Foto: Alexey DRUZHININ / AFP / Profimedia

Lider paravojne ruske grupe Vagner Jevgenij Prigožin, koji je u poslednja 24 časa započeo pa prekinuo pobunu protiv vojnog vrha Rusije, ima dugogodišnje veze sa predsednikom te države Vladimirom Putinom.

Prigožin, nekada nepoznati biznismen koji je profitirao od toga što je imao Putina za pokrovitelja, izbio je u središte pažnje svetske javnosti zbog uloge u ratu protiv Ukrajine.

Taj 62-godišnji vođa plaćeničkih snaga, koji za sebe tvrdi da se borio u mnogim od najtežih bitaka ruske vojske u Ukrajini, ove nedelje je preuzeo do sada najopasniju ulogu, inicirajući pobunu protiv vojnog vrha zemlje.

Prigožin, vlasnik Vagner grupe koja je dugo važila za veoma blisku Kremlju, pozvao je juče na oružanu pobunu radi smenjivanja ministra odbrane Sergeja Šojgua, posle višemesečne oštre kritike ruskog načina vođenja rata protiv Ukrajine. Ruske bezbednosne službe su odmah reagovale, otvorile krivičnu istragu i pozvale na hapšenje Prigožina.

Vladimir Putin i Jevgenij Prigožin Foto: Alexsey Druginyn / Sputnik / Profimedia

Večeras je, međutim, posle posredovanja beloruskog lidera Aleksandra Lukašenka, objavio da je njegova paravojna grupa pristala da prekine pobunu protiv vlasti Rusije kako bi bilo izbegnuto neizbežno krvoproliće, i da će se vratiti na front u Ukrajini.

Veze Prigožina i Putina sežu daleko u prošlost, a obojica su rođena u Lenjingradu, današnjem Sankt Peterbudrgu.

Poslednjih godina Sovjetskog Saveza, Prigožin je, prema sopstvenom priznanju, izdržao desetogodišnju zatvorsku kaznu, ali nije rekao za šta je bio osuđen, navodi Asošiejted pres.

Po izlasku iz zatvora, bio je vlasnik kioska za prodaju hot-dogova, a zatim i otmenih restorana, čime je privukao pažnju Putina. Tokom prvog predsedničkog mandata (2000-2004), Putin je odveo tadašnjeg francuskog predsednika Žaka Širaka na večeru u jedan od Prigožinovih restorana.

Jevgenij Prigožin Foto: EPA/SERGEI ILNITSKY

„Vladimir Putin je video kako sam napravio posao od kioska, video je da nemam ništa protiv da služim uvažene goste jer su oni bili moji gosti“, rekao je Prigožin 2011. godine.

Njegovi poslovi su se potom proširili na ketering i spremanje obroka za škole, a Putin je 2010. pomogao otvaranje Prigožinove fabrike, sagrađene izdašnim kreditima državne banke, navodi AP.

Samo u Moskvi, Prigožinova kompanija Konkord dobila je milione dolara kroz ugovore za obroke u državnim školama. Prigožin je nekoliko godina organizovao ketering za događaje u Kremlju, zbog čega je dobio nadimak „Putinov kuvar“, a kasnije i ruskoj vojsci.

Najpoznatiji ruski opozicionar Aleksej Navaljni, koji izdržava devetogodišnju kaznu zatvora, 2017. je optužio Prigožinove kompanije za kršenje antimonopolskih zakona, nadmetanjem za oko 387 miliona dolara kroz ugovore Ministarstva odbrane.

Prigožin je vlasnik i Vagner grupe, plaćeničke vojske donedavno odane Kremlju, koja je imala ključnu ulogu u Putinovoj projekciji ruskog uticaja na problematičnim mestima širom sveta.

SAD, Evropska unija, Ujedinjene nacije i druge organizacije navode da je Vagner grupa učestvovala u sukobima, posebno u zemljama Afrike.

Foto:Profimedia.rs

Borci Vagnera navodno obezbeđuju državne lidere ili vojskovođe u zamenu za velika sredstva, koja često uključuju zlato i druge prirodne resurse. Američki zvaničnici navode da Rusija možda takođe koristi Vagnerov rad u Africi da podrži sopstveni rat protiv Ukrajine.

Zapadne zemlje i stručnjaci Ujedinjenih nacija optužuju Vagnerove plaćenike za brojna kršenja ljudskih prava širom Afrike, uključujući Centralnoafričku Republiku, Libiju i Mali.

U Ukrajini, Prigožinovi plaćenici su postali glavna sila u ratu, u kojem se sa ruskom vojskom bore protiv ukrajinskih snaga. Među plaćenicima Vagner grupe su i zatvorenici regrutovani iz ruskih zatvora.

Između ostalog, borci Vagnera su zauzeli Bahmut, grad u kojem su se vodile najkrvavije i najduže bitke. Vagner grupa i ruske snage su u velikoj meri osvojile Bahmut do maja, što nije pobeda od naročitog strateškog značaja za Rusiju uprkos visokoj ceni plaćenoj u životima.

SAD procenjuju da borci Vagner grupe u Bahmutu čine gotovo polovinu od 20.000 ruskih vojnika ubijenih u Ukrajini od decembra.

Dok su se njegovi plaćenici borili i masovno ginuli u Ukrajini, Prigožin nije krio gnev prema ruskom vojnom vrhu.

PROČITAJTE JOŠ:

Na video snimku koji je njegov tim objavio prošlog meseca, Prigožin je, stojeći pored tela boraca Vagnera, optužio rusku vojsku za nesposobnost i za uskraćivanje njegovim trupama oružja i municije, neophodnih za borbu.

Prigožin je okrivio vrh vojske, optužujući njene najviše zvaničnike za nekompetentnost. Njegove izjave su bile bez presedana u strogo kontrolisanom političkom sistemu Rusije, u kojem je jedino Putin mogao da upućuje takve kritike.

Ranije ovog meseca, Putin je pokazao da ima poverenja u načelnika Generalštaba Valerija Gerasimova, koga je postavio na čelo ruskih snaga u Ukrajini. Taj Putinov potez neki posmatrači su protumačili kao njegov pokušaj da pokaže Prigožinu da je manje značajan nego što misli.

Jevgenij Prigožin Foto: Not supplied / WillWest News / Profimedia

Prigožin je potom počeo sve otvorenije da negoduje zbog načina na koji je ruska vojska vodila borbe u Ukrajini, ali je nastavio da igra naizgled nezamenljivu ulogu u ruskoj ofanzivi, navodi AP.

Mediji su povremeno sugerisali da je Prigožinov uticaj na Putina sve veći i da on želi visoku političku funkciju. Analitičari su, međutim, upozoravali da ne treba precenjivati uticaj Prigožina na Putina.

„On nije jedna od ličnosti bliskih Putinu ni osoba od poverenja. Prigožin radi ono što Kremlj želi i radi veoma dobro za sebe u tom procesu. Ali on je pre deo osoblja nego porodice“, rekao je stručnjak za ruska bezbednosna pitanja Mark Galeoti, sa londonskog Univerzitetskog koledža.

Sva najnovija dešavanja u Rusiji možete pratiti u našem blogu uživo.

BONUS VIDEO: Oružana pobuna Vagnera u Rusiji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar