Ukrajina bi do proleća mogla da se suoči s "katastrofalnim nedostatkom oružja i protivvazdušne odbrane" kojim bi mogli da preokrenu tok rata, navedeno je u internoj američkoj proceni, čije su detalje za ABC otkrila dva anonimna američka zvaničnika.
Govoreći pod uslovom anonimnosti, dva američka zvaničnika opisala su „kraj marta“ kao „posebno ključno vreme za sudbinu ukrajinskih trupa ako Kongres ne usvoji novi zakon o pomoći“. Treći zvaničnik kaže da će biti teško tačno odrediti kada bi se situacija za ukrajinske trupe mogla pogoršati, ali je istakao da se očekuje da će nestašice postati „strašnije tokom proleća“, prenosi Index.hr.
„Prelomni trenutak počeo je sada i samo će se pogoršavati kroz proleće i leto. Dakle, ovaj vremenski period u koji ulazimo je kritičan“, rekao je viši zvaničnik američke odbrane.
Procena SAD-a dolazi dve godine nakon početka ruske invazije i u vreme kada podrška Ukrajini u Kongresu i američkoj javnosti bledi. Nekada stabilan protok novca i oružja iz SAD-a (u ukupnom iznosu od oko 44 milijarde dolara) uglavnom je presušio. Paket pomoći od 60 milijardi dolara, koji je zatražio predsednik Džozef Bajden i koji je usvojio Senat, nalazi se u neizvesnosti u Kongersu zbog nekih republikanaca lojalnih Donaldu Trampu.
Bela kuća je ove nedelje direktno okrivila zastoj u isporuci pomoći za pobedu Rusije u istočnom gradu Avdijevki.
„To se dogodilo zbog nedelovanja Kongresa“, rekao je savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi. „Upozoravali smo Kongres da će Ukrajina, ako ne budu delovali, pretrpeti gubitke na frontu i evo ga. To se dogodilo ovog vikenda“, rekao je.
Američki zvaničnici predviđaju da će se slični scenariji odvijati i drugde u Ukrajini jer je tamošnja vlada prisiljena da donosi teške odluke o tome gde postaviti svoju preostalu protivvazdušnu odbranu. „Ukrajina neće moći da zaštiti sve lokacije u budućnosti“, rekao je viši zvaničnik odbrane. „A ako Rusija preuzme kontrolu nad nebom, to će potpuno promeniti prirodu rata“, dodao je.
44 milijarde dolara američke pomoći Ukrajini snabdevalo je Kijev dugim popisom sofisticiranog oružja, uključujući protivvazdušne rakete Stinger, borbena vozila Bredli i Strajker, napredne raketne bacače poznate kao HIMARS, tenkove Abrams. SAD takođe pomaže u obuci prve serije ukrajinskih pilota za upravljanje borbenim avionima F-16 koje su donirale Danska i Holandija.
SAD procenjuje da je Rusija potrošila do 211 milijardi dolara na vojne operacije u ratu i izgubila 10 milijardi dolara u prodaji oružja. Procenjuju i da je oko 315.000 ruskih boraca ubijeno ili ranjeno.
Zasebna procena Odbrambene obaveštajne agencije od 8. decembra, koju je Kongresu dostavila i opisala osoba upoznata s nalazima, zaključuje da je Rusija izgubila nekih 2.200 tenkova od 3.500 koje je imala pre početka rata.
„Rusija može ratovati još godinama“.
Analitičari kažu da ti gubici ipak nisu osakatili ruske snage jer je Moskva uspela da povuče vozila iz sovetske ere iz skladišta, a istovremeno i da proizvede nova.